aaa_TSW_2023
CTR_2023

Dochodowość według potrzeb

21 września 2005

To samo gospodarstwo ma wyliczane różne dochody w zależności od tego do czego rolnik ich potrzebuje. Gdy chce zaciągnąć kredyt może okazać się, że ma za mało pieniędzy, a gdy jego dziecko ubiega się o stypendium socjalne to ma ich zdecydowanie za dużo.

Obecnie dochód z jednego gospodarstwa obliczany jest co najmniej na trzy sposoby. Według corocznego obwieszczenia Głównego Urzędu Statystycznego wynosi około 90 zł z hektara przeliczeniowego na miesiąc. Na podstawie ustawy o pomocy społecznej 194 zł. A według ustawy o świadczeniach rodzinnych 252 zł.

Gdy rolnik ubiega się o kredyt zwraca się o wyliczenie dochodowości do Urzędu Gminy. W zależności od tego ile ma hektarów przeliczeniowych razy 1086 zł na rok z hektara przeliczeniowego wylicza się przychodowość z gospodarstwa rolnego.

Ale gdy ten sam rolnik ubiega się o świadczenia rodzinne, lub jego dziecko o stypendium socjalne, to wówczas dochód z tego samego hektara jest prawie trzy razy wyższy. Sprawa nabrała rozgłosu od kiedy uczniowie szkół ponad gimnazjalnych oraz studenci mogą otrzymywać stypendia finansowane ze środków Unii Europejskiej. Spora część uczniów nawet nie mogła ubiegać się o pomoc ze względu na zbyt wysokie dochody.

A wszystko dlatego aby szanse ubiegania się o stypendium były takie same dla mieszkańców wsi jak i małych miasteczek. "Mogłoby się okazać, że wyliczenie wielkości dochodów w odniesieniu do uczniów z obszarów wiejskich w porównaniu z uczniami z małych miasteczek została ustalona na dość nierównym poziomie" - powiedziała Małgorzata Hołdys, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.

Ale tego błędu nie udało się uniknąć. Tyle że w ten sposób świadczeń pozbawiono uczniów z terenów wiejskich. Dlatego Ministerstwo Gospodarki zamierza to zmienić. "Wychodząc naprzeciw oczekiwania środowisk rolniczych została wprowadzona pewna modyfikacja w zapisach programu i już w następnym roku szkolnym akademickim będzie stosowany wskaźnik GUS- owski" - dodała Małgorzata Hołdys

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa wyliczenia stosowane do celów socjalnych nie mają nic wspólnego z rzeczywistą dochodowością. "Nie ma kilku różnych wyliczeń są tylko różne podejścia do tego samego zagadnienia. I w związku są różne które prezentują tak naprawdę różne kategorie dochodów i dochodowości z rolnictwa. Dla nas, dla Ministerstwa Rolnictwa najważniejszą kategorią jest ta dochodowość, która jest szacowana przez GUS" - powiedział Stanisław Kowalczyk, wiceminister rolnictwa.

Tak czy inaczej problem wyliczania dochodowości nie zniknie. Rozwiązaniem byłoby opracowanie ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie. A nie jest to sprawa prosta zarówno dla rolników jak i polityków.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę