Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dochody polskich rolników w ciągu roku większe o 13,7 proc.

12 marca 2008
Dochody polskich rolników z działalności rolniczej wzrosły w 2007 roku o 13,7 proc. w porównaniu z rokiem 2006 - wynika z opublikowanych we wtorek danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat.
Z przedstawionych danych wynika, że w porównaniu z 2000 rokiem dochody polskich rolników zwiększyły się ponad dwa razy.

Zestawienie Eurostatu opiera się na danych przekazanych przez państwa członkowskie. Uwzględnia ono dochody z działalności rolniczej i powiązanej, a nie z innych źródeł (jak działalność pozarolnicza, dochód z nieruchomości czy różnego rodzaju świadczenia i zasiłki).

Bardziej niż polskim rolnikom polepszyło się w ciągu ostatniego roku rolnikom na Litwie, w Estonii, Czechach, Szwecji, Finlandii i Luksemburgu. Dla przykładu: dochody litewskich rolników wzrosły w ciągu roku o blisko 40 proc., a estońskich i czeskich - o ponad 20 proc.

Szczegółowa analiza danych pokazuje, że największy wzrost nastąpił w roku wstąpienia Polski do UE - w 2004 roku dochody rolników były o ok. 80 proc. wyższe niż w 2003, spadły jednak nieco rok później. W 2006 roku wróciły do poziomu z 2004 roku.

W ciągu ostatniego roku, czyli bezpośrednio po wstąpieniu do Unii Europejskiej, zmniejszyły się dochody rolników w Bułgarii i Rumunii (odpowiednio o 8,5 i 16,7 proc.). W dodatku rolnicy bułgarscy zarabiają mniej niż w 2000 roku. W ciągu roku stracili także ich koledzy z Portugalii, Włoch, Malty, Węgier, Cypru i Grecji.

W porównaniu z rokiem 2000 najwięcej stracili rolnicy greccy, belgijscy i irlandzcy, którzy zarabiają teraz mniej niż 90 proc. tego, co osiem lat temu.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę