Advertisement

Dokuczają klęski

19 września 2003

Minister rolnictwa wystąpił do premiera z wnioskiem o rozpoczęcie prac nad tworzeniem systemu obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych - poinformował Tomasz Gietek, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Podlaskie jako pierwsze zgłosiło taką potrzebę.

Obowiązkowe ubezpieczenia zniesiono w 1989 r., bo tak chcieli sami rolnicy. W ostatnich latach ponoszą oni, zwłaszcza na Podlasiu, duże straty z powodu suszy i klęsk żywiołowych. Np. tylko w powiecie łomżyńskim straty w uprawach, spowodowane tegoroczną letnią suszą, wynoszą 6,2 mln zł. W całym województiwe zbiory trzeciego pokosu trawy są o 30-40 proc. niższe, kukurydzy - o 10 proc., ziemniaków - o 15-20 proc. Poszkodowane gospodarstwa bez pomocy z zewnątrz nie są w stanie przezwyciężać ich skutków. Pomoc w postaci tzw. kredytów klęskowych w przypadku woj. podlaskiego przestała spełniać swoje zadanie, gdyż wzrasta tylko zadłużenie gospodarstw - twierdzą środowiska rolnicze.

Powinien być to system zamknięty, obejmujący wyłącznie wybrane kategorie ubezpieczeń. Gromadzone w nim pieniądze powinny służyć wsi – uważa Tomasz Gietek. – Na początku państwo musiałoby zasilić go środkami budżetowymi. Można na ten cel przeznaczyć pienądze, które obecnie idą na dopłaty do oprocentowania kredytów kęskowych. 

Oczekuje się, że decyzje, dotyczące tworzenia systemu, będą podjęte po szerokiej dyskusji i konsultacjach społecznych.


POWIĄZANE

121 nowych miejsc pracy utworzą firmy w kilkunastu gminach w województwie podlas...

Wielu z Państwa tematyka ekspansji rodzimych spółek na obce rynki jest szczególn...

Dobra dynamika wzrostu PKB Polski w I kwartale br. nie jest zjawiskiem odosobnio...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę