Dopłaty dla rolników już w październiku

23 sierpnia 2004

Świetna wiadomość dla wsi. Pieniądze z unijnych dopłat polscy rolnicy zaczną otrzymywać już od 15 października, a nie dopiero 1 grudnia, jak dotychczas przewidywano - dowiedziała się "Gazeta"

Oficjalną prośbę o przyspieszenie wypłat rząd wysłał do Brukseli w czwartek. Teraz czeka na odpowiedź Komisji Europejskiej, spodziewa się jej na początku września.

Sprawa wydaje się przesądzona, bo - jak ustaliła "GW" - list wysłano w uzgodnieniu z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Franzem Fischlerem. Minister rolnictwa Wojciech Olejniczak przyznał nam, że list wysłał i że spodziewa się pozytywnej odpowiedzi: - Jestem przekonany, że Komisja rozumie nasze argumenty i też chce przyspieszenia dopłat. A na pewno taką wolę ma komisarz Fischler.

Rolnicy, z którymi rozmawiali, są wniebowzięci. - Byłbym szczęśliwy, gdyby tak się stało - mówi Krzysztof Bojar, właściciel 800-hektarowego gospodarstwa zbożowego w Lubelskiem. - Pieniądze przyjdą w okresie, kiedy ich najbardziej potrzebujemy, kiedy spłacamy kredyty i kupujemy nasiona i nawozy na odnowienie produkcji na rok przyszły.

Wielu rolników, nieufnych z natury, nadal przebąkuje, że póki pieniędzy nie zobaczą, w dopłaty nie uwierzą. Przyspieszenia wypłat żądają kółka rolnicze, "Solidarność" rolników, Samoobrona. Żądają też podniesienia cen skupu zbóż. Rząd chce więc uspokoić sytuację na wsi i wesprzeć rolników. Po naszym wejściu do Unii stracili oni kilka przywilejów (np. dopłaty do paliw), drastycznie wzrosły koszty produkcji (głównie ceny nasion i nawozów), a tegoroczne zboża staniały w skupie.

W tym roku rolnicy dostaną po 503 zł za każdy hektar zbóż, a na wieś trafi łącznie blisko 8 mld zł dopłat. Ponad połowę daje Bruksela, resztę - polski budżet. Wnioski o dopłaty złożyło ponad 1,4 mln rolników, co oznacza, że dopłaty przypadną na blisko 94 proc. ziemi rolnej. Tak dobrego wyniku nie osiągnął dotąd żaden kraj wstępujący do Unii.


POWIĄZANE

Rolnicy, którzy w związku z wystąpieniem suszy lub powodzi w 2019 r. ponieśli st...

W I półroczu 2020 r. doszło do niemal niezauważalnej (0,9%) obniżki cen OC w por...

Zgodnie ze wstępnymi danymi zagregowany indeks PMI (dla przetwórstwa i sektora u...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę