aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Drożeje benzyna i olej napędowy z PKN Orlen

1 września 2005

PKN Orlen podnosi od czwartku, 1 września, hurtowe ceny benzyny o 100 zł, a oleju napędowego o 50 zł na tysiąc litrów - poinformowała PAP w środę Beata Karpińska z biura prasowego płockiego koncernu.

"Powodem podwyżki jest wysoki poziom notowań produktów gotowych na międzynarodowych giełdach paliw, spowodowany m.in. sytuacją w USA i skutkami huraganu Katrina" - powiedziała PAP Karpińska.

Wyjaśniła, iż płocki koncern przenosi zwyżkę notowań giełdowych na ceny swych produktów "wyłącznie w wymiarze odzwierciedlającym realny wpływ wzrostu tych notowań na rynek europejski i krajowy - w przypadku benzyny jedynie w wymiarze 30 proc., a w przypadku oleju napędowego 50 proc. w stosunku do faktycznego wzrostu notowań giełdowych".

Według analiz przeprowadzonych w PKN Orlen, wysokie giełdowe notowania paliw powinny przełożyć się na podwyżkę cen benzyny o 300 zł na tonie, czyli 30 gr na litrze i podwyżkę cen oleju napędowego o 100 zł na tonie, czyli około 10 gr na litrze.

"Analizując obecną sytuację płocki koncern uznał, że taka skala wzrostu cen gotowych produktów, chociaż uzasadniona notowaniami na giełdach, byłaby zbyt dużym obciążeniem dla rynku krajowego paliw" - dodała Karpińska.

Obecna decyzja PKN Orlen o podwyżce oznacza, iż w sprzedaży detalicznej benzyna może zdrożeć około 10 gr, a olej napędowy około 5 gr na litrze. Ostatecznie o terminie i wielkości korekty cen zdecydują właściciele stacji paliw.

W tym roku będzie to 57. podwyżka cen benzyny i 44. podwyżka cen oleju napędowego w płockim koncernie. W tym czasie benzyna taniała tam 31, a olej napędowy 27 razy.

Od czwartku hurtowe ceny paliw w PKN Orlen wynosić będą: benzyna bezołowiowa Super Plus 98 - 3 tys. 595 zł za tysiąc litrów; benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 - 3 tys. 473 zł za tysiąc litrów; olej napędowy Ekodiesel - 3 tys. 100 zł za tysiąc litrów; olej napędowy Standard 25, Super - 3 tys. 120 zł za tysiąc litrów.

Ostatnią korektę cen paliw płocki koncern wprowadził 27 sierpnia. Wtedy także zdrożały tam oba rodzaje produktów: benzyna o 38-50 zł na tysiąc litrów, czyli około 4-5 gr na litrze, a olej napędowy o 42 zł na tysiąc litrów, czyli około 4 gr na litrze.

W ostatnich dniach cena benzyny osiągnęła w USA rekordowy poziom - w dostawach na wrzesień zdrożała we wtorek o 41,39 centów do 2,4745 USD za galon; w handlu elektronicznym osiągnęła nowy rekord - 2,57 USD za galon.

Huragan Katrina, który przeszedł nad południowym wybrzeżem USA, zabił dziesiątki ludzi i wyrządził w stanach: Luizjana, Alabama i Missisipi szkody materialne, które ubezpieczycieli będą kosztować do 26 mld USD. Spowodował też zamknięcie podczas weekendu ośmiu rafinerii w Luizjanie i Missisipi, a także platform wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej.

Amerykańska administracja zastanawia się obecnie nad pomocą dla jednej z firm rafineryjnych, która zwróciła się o pożyczenie ropy z amerykańskiej rezerwy strategicznej, w której jest około 700 mln baryłek surowca.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę