Duże inwestycje banków spółdzielczych

20 sierpnia 2004

Zrzeszenia banków spółdzielczych są coraz bliżej zakupu systemów centralnych. O rynek wart 300 mln zł powalczą Softbank i Comp Rzeszów.

Gospodarczy Bank Wielkopolski zrzeszający 163 banki w Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB) negocjuje zakup systemu scentralizowanego. Według naszych informacji, w ślady SGB może wkrótce pójść Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), a być może również Mazowiecki Bank Regionalny (MBR). W sumie to ponad 600 banków z prawie 3 tys. placówek i aktywami powyżej 26 mld zł. Szykuje się więc spory zarobek dla firm informatycznych obsługujących ten sektor. Kto może zarobić? - Walka powinna się rozegrać między Softbankiem a Compem Rzeszów. Zagraniczni dostawcy nie mają właściwie tutaj szans. Pomijając niższe ceny krajowych rozwiązań, obie firmy obsługują od lat poszczególne banki spółdzielcze, obie mają w ofercie systemy scentralizowane z referencjami - mówi specjalista od systemów bankowych.

Ważny wstęp

Najbliżej wyboru systemu jest SGB. Być może zdecyduje się na zakup w systemie outsourcingowym (miesięczne płatności, koszty po stronie dostawcy), gdyż zażądało od dostawców dwóch wariantów ofert: sprzedaży systemu i oferty obsługi na zewnątrz. Sam bank nie chce mówić o szczegółach.

Gospodarczy Bank Wielkopolski planuje wdrożenie nowego systemu informatycznego. Jednak jest to duży projekt i jeszcze za wcześnie mówić o szczegółach. Zarząd GBW prowadzi rozmowy z kilkoma firmami, liczącymi się na rynku. Wybór systemu nastąpi pod koniec lub na przełomie roku –  mówi Roman Szewczyk z biura marketingu GBW.
Zaraz po GBW do wyboru systemu scentralizowanego może przystąpić BPS, największe zrzeszenie. Sam BPS obsługuje w tej chwili Comp Rzeszów, ale w przetargu na nowy system rzeszowska spółka będzie musiała rywalizować z zależnym od Softbanku Epsilio.

Przetarg powinien ruszyć po sprzedaży przez BPS akcji Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), czyli prawdopodobnie na początku 2005 r. - mówi jeden z naszych informatorów.
W trzecim zrzeszeniu - Mazowieckim Banku Regionalnym - także coraz głośniej mówi się o systemie scentralizowanym. Trudno powiedzieć na ile to są zaawansowane rozmowy
–  powiedziano nam w MBR.

Spora gotówka

Wdrożenia systemów centralnych oznaczają spory dopływ gotówki dla integratorów obsługujących ten sektor. Według różnych szacunków, sektor bankowości spółdzielczej (bez BGŻ) wydaje na teleinformatykę od 120 do 150 mln zł rocznie. W 2003 r. jedna z firm szacowała wydatki banków na systemy bankowe w najbliższych pięciu latach na 300 mln zł. Z kolei prasa branżowa oceniała wielkość tego rynku na 250 mln zł rocznie. Specjaliści są zgodni, że te wydatki będą rosły, bo poza systemami centralnymi banki muszą kupić bądź ulepszyć rozwiązania do bankowości internetowej, czy systemy analityczne.

Pierwsze umowy na wdrożenia systemów centralnych powinny wahać się od 20 do 30 mln zł, ale w dłuższej perspektywie wydatki na systemy będą dużo wyższe, porównywalne z BGŻ –  mówi jeden ze specjalistów. Przypomnijmy, że na wdrożenie systemu scentralizowanego BGŻ wydał 135 mln zł. Dla porównania wdrożenia w takich bankach jak PKO BP czy Pekao kosztują dużo więcej - powyżej 400 mln zł.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych , wystąpił 25 października 2022r. do Prezesa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę