aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Działania interwencyjne ARR

19 czerwca 2002

Agencja Rynku Rolnego przeznaczyła w tym roku 960 mln zł na działania interwencyjne na rynku mleka, masła, zbóż, mięsa, tytoniu, miodu i serów twardych. Większość środków przeznaczona zostanie na dopłaty do cen skupu. 

Po raz pierwszy Agencja Rynku Rolnego zdecydowała się na dopłaty do przechowywania produktów. Objęte nimi zostaną: masło, sery twarde dojrzewające i półtusze wieprzowe. Ogółem ARR przeznaczy na ten cel 13 500 tys. zł. Program pilotażowy dopłat do przechowywania serów i masła ruszy 1 października. Jeśli okaże się, że taka forma interwencji jest skuteczna, w przyszłym roku jej zakres zostanie rozszerzony.

Agencja będzie dopłacała do eksportu niektórych produktów. Ich ilość regulują umowy międzynarodowe. W tym roku Polska może wspomóc eksport 34,1 tys. ton skrobi ziemniaczanej, 37 tys. ton mleka w proszku i 341,5 tys. ton rzepaku. Kwoty przeznaczone na ten rodzaj interwencji zależne będą od kursu dolara. Jednak według umów międzynarodowych Polska może dopłacić do eksportu mleka maksymalnie 5,6 mln dolarów, do eksportu rzepaku – 12,9 mln dolarów, a do skrobi – 6,9 mln dolarów.

ARR, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie interweniowała w tych okresach, kiedy podaż poszczególnych produktów przekraczy popyt. Od 15 maja do 31 października potrwa skup interwencyjny masła z bieżącej produkcji w cenie 8,3 zł za kilogram. W terminie od 1 lipca do 31 października nastąpi skup pszenicy konsumpcyjnej i żyta.

Więcej o interwencji w 2001 r. na rynku: 
mleka
skrobi ziemniaczanej
rzepaku
zbóż 
wieprzowiny


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę