Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Elektroniczny PIT za siedem lat

21 kwietnia 2005

W 2012 r. ma być gotowy cały system e-Podatki pozwalający firmom i obywatelom na elektroniczne rozliczanie się z fiskusem. W środę w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje z firmami teleinformatycznymi, które przedstawiały swoje koncepcje i doświadczenia.

We wtorek w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje z firmami teleinformatycznymi, które przedstawiały swoje koncepcje i doświadczenia w dziedzinie e-podatków. Projekt jest ogromny i skomplikowany, ale jego cel bardzo prosty - każdy podatnik (przedsiębiorca lub osoba prywatna) powinien móc komunikować się i rozliczać z administracją podatkową przez Internet, zamiast składać jak dziś papierowe deklaracje i podania. Także za pomocą Internetu podatnicy mieliby dostęp do wszelkich informacji podatkowych - ogólnych i tych związanych z własnymi rozliczeniami.

Z kolei administracja podatkowa zyskałaby nowe narzędzia informatyczne pozwalające na automatyczną (czyli szybszą) obsługę podatników oraz na sprawne gromadzenie i analizę wszelkich informacji o nich i ich działalności. Jak oblicza resort, poprawi to skuteczność organów podatkowych i kontroli skarbowej, zwiększy m.in. trafność typowania podatników do kontroli. Cały system przyniósłby wielkie oszczędności pieniędzy, czasu i energii zarówno podatników, jak i urzędów skarbowych. Resort finansów powołuje się na przykłady pozytywnych doświadczeń z wprowadzania e-podatków w wielu państwach (z Europy Zachodniej, Azji Południowo-Wschodniej oraz USA i Kanady). Ministerstwo liczy na to, że na projekt otrzyma dofinansowanie unijne.

Na razie dopiero określany jest ogólny kształt przyszłego systemu. Wczoraj resort zorganizował otwarte konsultacje na temat e-podatków. Swoje koncepcje, opinie i doświadczenia technologiczne lub organizacyjne w tej dziedzinie przedstawiało blisko 40 firm (w lwiej części z branży teleinformatycznej). Część prelegentów prezentowała głównie własne produkty, które ich zdaniem można wykorzystać do budowy systemu. Dyskutowano m.in. o problemie uwierzytelniania podatników - jak to robić i w jaki sposób należy wykorzystać do tego podpis elektroniczny.

Kiedy będziemy rozliczać PIT przez Internet? Jeszcze nieprędko. Rozpisanie ewentualnych przetargów na jego wykonanie to kwestia najwcześniej końca tego roku. Projekt ma być wprowadzany etapami, a jego zakończenie resort finansów przewiduje dopiero na 2012 r. Wcześniej z drogi elektronicznej w kontaktach z fiskusem będą mogli korzystać przedsiębiorcy.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę