CTR_80917

Gdzie te tanie ubezpieczenia?

17 lutego 2006

Gdzie te tanie polisy pytają rolnicy zainteresowani dopłatami do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich? Ustawa miała wejść w życie od pierwszego stycznia, a nadal nic nie wiadomo. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa wszystko jest gotowe, brakuje tylko odpowiedzi z Komisji Europejskiej.

Straty powodowane przez suszę, przymrozki, czy powodzie są bardzo duże. Zaledwie 20% rolników ubezpiecza się od ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych. Aby to zmienić rząd zaproponował pokrycie części kosztów ubezpieczenia. Dopłaty mogą wynosić od 35 do 50 % wysokości składki.

- To jest znacząca kwota dla przykładu ubezpieczenie w tej chwili hektara ziemniaków wczesnych kosztuje 350 złotych - mówi Krzysztof Markowski z Domaniewka

W budżecie na tanie ubezpieczenia zarezerwowano 55 milionów złotych. Ma to wystarczyć na dopłaty do składek na milion 600 hektarów powierzchni upraw rolnych oraz półtora miliona sztuk zwierząt gospodarskich.

- Jeżeli chodzi o jakiekolwiek refundowanie tych ubezpieczeń ze strony rządowej temat jest nieaktualny. Nawet jeszcze dzisiaj dzwoniłem na infolinię jednego z towarzystw, nie ma takich ubezpieczeń. – dodaje Krzysztof Markowski

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa tanie ubezpieczenia będą, trzeba tylko poczekać.

- Są podpisane umowy z pięcioma firmami ubezpieczeniowymi zainteresowanymi ubezpieczeniami.- informuje Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa.

Wystąpił tylko problem, którego wcześniej nie przewidziano. Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące dopłat do ubezpieczeń w przypadku pożaru i eksplozji, z czym nie zgadza się Ministerstwo Rolnictwa. Temat jest trudny szczególnie jeśli chodzi o ubezpieczenie od ryzyka pożaru.

Ardanowski: Wystąpiliśmy do komisji o szybkie wyjaśnienie dlaczego komisja to blokuje. Bo jeżeli by się okazało, że są jakieś istotne podstawy i nie zmieni swojego stanowiska to trzeba tę ustawę szybko nowelizować.

Rolnikom nie pozostaje zatem nic innego jak cierpliwie czekać, aż się sprawa wyjaśni. Z drugiej strony Zdaniem Izb Rolniczych najlepszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy. Bo nie wszyscy rolnicy będą mogli z niej skorzystać.


POWIĄZANE

Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego w odpowiedzi na pismo Posła Jar...

Jest akt oskarżenia przeciwko 9 osobom, które miały ustawiać przetargi na...

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę