aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gronicki o wpływie francuskiego "Nie" na kurs złotego

31 maja 2005

Odrzucenie przez Francuzów Traktatu Konstytucyjnego UE nie powinno mieć istotnego wpływu na kurs złotego - poinformował w poniedziałek w Gdańsku minister finansów Mirosław Gronicki.

Nie sądzę, żeby w najbliższym czasie można było oczekiwać jakiś większych ruchów złotego –  powiedział Gronicki, który uczestniczył w otwarciu Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w gdańskim Urzędzie Miejskim.

W niedzielnym referendum Francuzi wyraźną większością głosów odrzucili konstytucję Unii Europejskiej. Po obliczeniu blisko 86 proc. głosów, przeciwko konstytucji głosowało 55,96 proc. wyborców.

Zdaniem szefa resortu finansów, francuskie "nie" w referendum dotyczącym unijnej konstytucji, nie będzie też miało żadnego znaczenia na proces wprowadzenia w Polsce waluty euro.

To są zupełnie inne procedury. "Nie" francuskie dotyczyło konstytucji, czyli kwestii politycznej. Natomiast wejście Polski do strefy euro jest kwestią bardziej finansową, regulowaną innymi przepisami –  wyjaśnił Gronicki.

Polska zamierza do 2007 roku spełnić kryteria paktu z Maastricht, co pozwoliłoby jej wejść do przejściowego europejskiego mechanizmu walutowego ERM2. Po dwóch latach w ERM2, w 2009 roku, Polska mogłaby przyjąć wspólną europejską walutę.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę