MERCOSUR1
TSW_XV_2025

GUS odnotował poprawę klimatu w przemyśle

23 sierpnia 2004

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu ukształtował się na poziomie plus 20, wobec plus 18 w lipcu - podał w piątek Główny urząd Statystyczny.

Poprawę koniunktury sygnalizowało 31 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 11 proc., podczas gdy w lipcu odpowiednio 31 proc. i 13 proc.

Odnotowany wzrost bieżącego portfela zamówień jest nieco wolniejszy niż w lipcu. Jest to wynikiem dużo wolniejszego wzrostu krajowego portfela zamówień. Zagraniczny portfel zamówień zwiększa się na większą skalę niż w lipcu –  napisał GUS w komentarzu. GUS podaje, że wzrost bieżącej produkcji jest wolniejszy niż przed miesiącem.

Prognozy portfela zamówień i produkcji są natomiast bardziej optymistyczne niż w lipcu. Zapasy wyrobów gotowych nieznacznie przekraczają poziom uznawany za wystarczający –  napisał GUS. Badane przedsiębiorstwa nie odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, przy zmniejszających się opóźnieniach w ściąganiu należności od kontrahentów.

Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawiać, w stopniu zbliżonym do prognoz sprzed miesiąca –  napisał GUS. Z badań wynika, że przewidywane redukcje zatrudnienia mogą być nieznacznie większe od prognozowanych w lipcu. Ceny produkowanych wyrobów w najbliższych trzech miesiącach mogą nadal rosnąć, chociaż w stopniu mniejszym niż przewidywały prognozy przed miesiącem.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę