Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Hausner: Szansa na przyspieszenie wzrostu PKB

2 kwietnia 2004

Według wicepremiera Jerzego Hausnera, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stwarza szansę na przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 6 proc. w kolejnych latach.

Będąc w UE Polska ma szansę na podniesienie wzrostu gospodarczego. Jeśli pójdziemy drogą Irlandii, to jest szansa uzyskać 1 pkt proc. dodatkowo, przy korzystnym rozwoju. Jeśli dziś polska gospodarka rozwija się w tempie 5 proc., to można ocenić, że w następnych latach jest szansa na 6 proc. –  powiedział Hausner w czwartek na seminarium gospodarczym. Takie tempo wzrostu musi być wynikiem modernizacji dokonywanej w przedsiębiorstwach, naprawy finansów publicznych, stabilizacji siły złotego, zmian w infrastrukturze i służbie zdrowia. Takie działania doprowadzą do wzrostu inwestycji –  dodał wicepremier.

Hausner powiedział, że Polska ma szansę na spełnienie kryteriów traktatu z Maastricht "pod koniec 2007 roku", co oznaczałoby możliwość przystąpienia do strefy euro w 2009 roku. Tymczasem obecny na konferencji prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że Polsce opłaca się nastawić na szybkie spełnienie kryteriów konwergencji.

Celem powinno być wprowadzenie w życie warunków umożliwiających szybkie wstąpienie do strefy euro –  powiedział prezes NBP. Polska za miesiąc przystępuje do Unii Eurpejskiej. Hausner nie spodziewa się, aby z powodu akcesji inflacja zaczęła szybko rosnąć. Po wejściu do UE nie grozi nam silna presja inflacyjna –  powiedział.

Według wspólnego raportu NBP i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów maksymalny wzrost inflacji w 2004 roku w wyniku przystąpienia Polski do UE wyniesie 0,9 pkt proc. Wynik ten nie uwzględnia jednak czynnika wzrostu konkurencyjności, który z dużym prawdopodobieństwem będzie oddziaływał na spadek cen.


POWIĄZANE

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...

W Polsce działa ok. 830 tys. firm rodzinnych. Generują rocznie 332 mld zł, co pi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę