Hausner: Szansa na przyspieszenie wzrostu PKB

2 kwietnia 2004

Według wicepremiera Jerzego Hausnera, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej stwarza szansę na przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 6 proc. w kolejnych latach.

Będąc w UE Polska ma szansę na podniesienie wzrostu gospodarczego. Jeśli pójdziemy drogą Irlandii, to jest szansa uzyskać 1 pkt proc. dodatkowo, przy korzystnym rozwoju. Jeśli dziś polska gospodarka rozwija się w tempie 5 proc., to można ocenić, że w następnych latach jest szansa na 6 proc. –  powiedział Hausner w czwartek na seminarium gospodarczym. Takie tempo wzrostu musi być wynikiem modernizacji dokonywanej w przedsiębiorstwach, naprawy finansów publicznych, stabilizacji siły złotego, zmian w infrastrukturze i służbie zdrowia. Takie działania doprowadzą do wzrostu inwestycji –  dodał wicepremier.

Hausner powiedział, że Polska ma szansę na spełnienie kryteriów traktatu z Maastricht "pod koniec 2007 roku", co oznaczałoby możliwość przystąpienia do strefy euro w 2009 roku. Tymczasem obecny na konferencji prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że Polsce opłaca się nastawić na szybkie spełnienie kryteriów konwergencji.

Celem powinno być wprowadzenie w życie warunków umożliwiających szybkie wstąpienie do strefy euro –  powiedział prezes NBP. Polska za miesiąc przystępuje do Unii Eurpejskiej. Hausner nie spodziewa się, aby z powodu akcesji inflacja zaczęła szybko rosnąć. Po wejściu do UE nie grozi nam silna presja inflacyjna –  powiedział.

Według wspólnego raportu NBP i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów maksymalny wzrost inflacji w 2004 roku w wyniku przystąpienia Polski do UE wyniesie 0,9 pkt proc. Wynik ten nie uwzględnia jednak czynnika wzrostu konkurencyjności, który z dużym prawdopodobieństwem będzie oddziaływał na spadek cen.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę