Hausner: Wzrost PKB w I kw. 04 znacznie powyżej 4 proc.

19 lutego 2004

Wicepremier Jerzy Hausner szacuje, że wzrost PKB w I kwartale tego roku wyniesie znacznie powyżej 4 procent.

Na pytanie PAP o prognozę wzrostu PKB po podanych w środę przez GUS danych o dynamice produkcji w styczniu Hausner odpowiedział: Po pierwszym miesiącu nie można jeszcze jednoznacznie powiedzieć, ponieważ jednak I kwartał poprzedniego roku był kwartałem bardzo niskiego wzrostu PKB, to można oczekiwać, że w I kwartale tego roku będzie znacznie powyżej 4 proc.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w styczniu 2004 roku wzrosła o 14,3 proc. rok do roku, po wzroście o 13,9 proc. w grudniu 2003 roku, a w stosunku do grudnia 2003 roku spadła o 6,4 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w styczniu wzrośnie rok do roku o 9,6 proc., a miesiąc do miesiąca spadnie o 10,9 proc. W ostatniej ankiecie PAP, ekonomiści prognozowali, że w I kwartale wzrost gospodarczy wyniesie średnio 4,9 proc. PKB. Wzrost PKB również w pozostałych kwartałach powinien utrzymać wysoką dynamikę, oscylując w granicach 5 proc. Zaś w całym roku, prognozują, że gospodarka przyspieszy średnio o 4,75 proc. PKB.

W końcu stycznia GUS podał wstępne szacunki, według których PKB wzrósł w 2003 roku o 3,7 proc., po wzroście o 1,4 proc. w 2002 roku. Gospodarka przyspieszała w 2003 roku z kwartału na kwartał, a ostatnie szacunki GUS wzrostu za IV kwartał 2003 mieszczą się między 4,3 a 4,5 proc.


POWIĄZANE

Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Term...

Do 31 stycznia Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2020 roku otrzymały z ARiMR dofi...

Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży de...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę