Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Hausner zostaje w rządzie, plan oszczędnościowy kontynuowany

30 czerwca 2004

Na wtorkowym spotkaniu wicepremiera Jerzego Hausnera z premierem Markiem Belką, które będzie kontynuowane za kilka dni, wicepremier uzyskał zapewnienie, że najważniejsza część prac nad planem oszczędnościowym będzie kontynuowana, a on sam będzie nadal koordynował politykę gospodarczą rządu Belki.

W tej chwili rozumiem, że słowa pana premiera wygłoszone w expose nie oznaczają wycofania się z reformy systemu rentowego –  powiedział Hausner na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Belka pragnąc pozyskać głosy SdPl zmodyfikował plan oszczędnościowy przygotowany przez wicepremiera Jerzego Hausnera. Premier zapowiedział, że zrezygnuje z weryfikacji rent i emerytur oraz z wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Wzbudziło to wątpliwości wicepremiera Hausnera, który chciał je wyjaśnić w rozmowie z premierem. Na wtorkowej konferencji wicepremier powiedział, że zmiany w poszczególnych ustawach nie będą miały "istotnego znaczenia finansowego".

Taka jest cena kompromisu, cena uzyskania wotum zaufania. Do tej sprawy trzeba będzie wrócić, ale to już nie ja i nie ten rząd –  powiedział Hausner. Pan premier przekazał mi, że rozumie ustalenie z SdPl jako zobowiązanie SdPl do popierania innych przedłożeń rządu związanych z naprawą finansów publicznych, a konkretnie chodzi o zaakceptowanie ustawy dotyczącej waloryzacji emerytur i rent w przedłożeniu rządowym –  dodał.

SdPl ma również poprzeć inne ustawy z planu oszczędnościowego. Jednak rozmowa Hausnera z Belką ma być kontynuowana w następnych dniach.

Chodzi o to, żeby było jasne, do jakiego stopnia ja jestem odpowiedzialny za koordynowanie polityki gospodarczej. Inaczej było w rządzie Leszka Millera, który ekonomistą nie był, inaczej to wygląda, gdy premier jest wybitnym ekonomistą –  powiedział dziennikarzom po wtorkowej konferencji wicepremier. Ale między nami nie ma sporu. Chodzi o to, żeby go (sporu) nie stworzono, żeby nie było sytuacji, gdy ja będę miał wątpliwości, czego premier ode mnie oczekuje, i to trzeba będzie wyjaśnić –  dodał Hausner.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę