informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Impas w ubezpieczeniach

8 lipca 2008
Poprawki Senatu niewiele zmieniły. Firmy ubezpieczeniowe twierdzą, że nie będą sprzedawać polis od klęski suszy. Rząd w te zapowiedzi nie wierzy i twierdzi, że rolnicy będą mogli się ubezpieczać od każdego ryzyka.

Prace senackiej komisji rolnictwa wprowadziły niewielkie zmiany do projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw i zwierząt gospodarskich. Zmiany, które wciąż nie zadawalają firm ubezpieczeniowych. Główny przedmiot sporu to zasady ubezpieczania od klęski suszy.

Konrad Rojewski, Polska Izba Ubezpieczeń: nigdzie na świecie nie jest tak, że jakiś zakład ubezpieczeń na zasadach komercyjnych podejmie się ubezpieczenia ryzyka suszy. Wszędzie gdzie jest ubezpieczenie ryzyka suszy musi być wsparcie państwa.

A te zdaniem ubezpieczycieli jest zbyt małe i dlatego w październiku, gdy rozpocznie się sprzedaż obowiązkowych polis rolnik nie będzie mógł zabezpieczyć się od klęski suszy. Rząd nie wierzy w te zapowiedzi i twierdzi, że to gra firm, które chcą uzyskać jeszcze lepsze warunki finansowe.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: przekonany jestem, że wszystkie firmy które są w programie, będą to robiły. Będą ubezpieczały od ryzyka suszy. Dzisiaj to robią i wiadomo, że chcą zarobić jak najwięcej a my musimy dbać o rolników aby te składki nie były wysokie.

Gdy nowelizacja ustawy wejdzie w życie rolnicy będą mieli 12 miesięcy, aby ubezpieczyć połowę upraw i zwierząt gospodarskich. Połowę wartości polisy opłaci za nich budżet państwa.


POWIĄZANE

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...

Szanse dużych producentów działających na europejskim rynku na uniknięcie ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę