Adama_poleposition_15.03_30.04

Inflacja 2,5 proc.

15 czerwca 2005
W maju za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy o 0,3 proc. więcej niż w kwietniu. Ale inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 2,5 proc. z 3 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował GUS.

Latem inflacja może spaść nawet poniżej 1 proc., a w końcu roku osiągnąć poziom 1,5-2,0 proc.

Inflacja zanotowana w maju jest wyższa, niż przewidywali ekonomiści. Oczekiwali oni, że jej roczny wskaźnik obniży się do 2,3 proc. Prawdopodobnie w prognozach przyjęto zbyt mały wzrost cen żywności. W maju był on dość duży, bo wyniósł 1 proc., podczas gdy przed rokiem żywność podrożała średnio o 0,6 proc.

Wśród produktów żywnościowych najbardziej podrożały owoce (o 7,8 proc.) oraz warzywa (o 6 proc.) - zdecydowała o tym zimna wiosna. Ponadto za drób płaciliśmy o 5,8 proc. więcej niż w kwietniu, a ceny mięsa wołowego podskoczyły o 0,3 proc. Spadły ceny mięsa wieprzowego (o 1,9 proc.) i wędlin (o 0,5 proc.).

Tańsze niż przed miesiącem były tłuszcze zwierzęce (o 1,3 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych wzrosły nieznacznie (o 0,1 proc.). Papierosy podrożały o 1,5 proc., a ceny alkoholu utrzymały się na poziomie z kwietnia. Paliwa podrożały znacznie, bo o 0,8 proc., a samochody osobowe potaniały średnio o 1,1 proc. Najwięksi optymiści wśród ekonomistów uważają, że latem inflacja może spaść poniżej 1 proc. w wyniku notowanych o tej porze roku obniżek cen żywności.

Analitycy spodziewają się, że jesienią ceny detaliczne nieco wzrosną, ale w końcu roku inflacja zmieści się w granicach 1,5-2,0 proc. Spadek inflacji w maju oraz niski wzrost gospodarczy zanotowany w pierwszym kwartale tego roku może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych w czerwcu o 25 pkt bazowych, a do końca roku o następne 25 pkt bazowych. 

POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę