Inflacja w lutym niższa od oczekiwanej

16 marca 2004

W lutym 2004 roku ceny towarów i usług wzrosły słabiej niż oczekiwał rynek. Analitycy mówią, że szanse na zmianę nastawienia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na restrykcyjne na marcowym posiedzeniu zmalały.

W lutym 2004 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1% (wobec 0,4% w styczniu br.). Wzrost cen w skali roku utrzymał się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w miesiącu poprzednim (1,6%).

Ceny żywności były wyższe niż w styczniu br. o 0,3%. Po obniżkach notowanych w okresie ostatnich sześciu miesięcy, w lutym br. znacznie wzrosły ceny cukru (o 5,2%). Droższa była również mąka (o 2,7%) i pieczywo (o 1,3%). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za masło (o 0,5%) oraz tłuszcze roślinne i przetwory makaronowe (po 0,4%). Ceny warzyw były wyższe o 0,5%, a owoców - niższe o 0,8%. Nieco tańsze niż przed miesiącem było mięso (o 0,1%), w tym mięso wieprzowe - o 0,9%, wędliny - o 0,3%, a mięso wołowe - o 0,1%; wzrosły natomiast ceny drobiu - o 1,4%. Ceny artykułów w grupie “mleko, sery i jaja” pozostały na poziomie zbliżonym do zanotowanego w styczniu br. Ceny napojów bezalkoholowych podwyższono o 0,3%. W tej samej skali wzrosły ceny kawy, a herbaty i soków - po 0,2%. Nieco więcej niż w styczniu br. należało zapłacić za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 0,1%).

W lutym br. ceny obuwia obniżyły się o 2,2%, a odzieży - o 1,1%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. przeciętnie o 0,2%. Użytkowanie mieszkania podrożało o 0,3%, w tym za dostawę zimnej wody należało zapłacić o 1,0%, a za usługi kanalizacyjne - o 0,6% więcej niż w styczniu br. Podniesiono również opłaty za najem mieszkania i wywóz śmieci (po 0,2%). Wśród nośników energii - ciepła woda podrożała o 0,4%, a centralne ogrzewanie - o 0,1%. Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%, w tym środków do prania i czyszczenia - o 0,5%, a sprzętu gospodarstwa domowego - o 0,1%; na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem utrzymały się ceny mebli i elementów meblarskich.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono o 0,1%. W tej samej skali wzrosły ceny artykułów farmaceutycznych, a także usług medycznych i medycyny niekonwencjonalnej. Za urządzenia i sprzęt terapeutyczny należało natomiast zapłacić o 0,2% mniej niż w styczniu br. Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w styczniu br. o 0,6%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - o 1,0%. Ceny usług transportowych podwyższono o 0,6%, w tym za pasażerski transport drogowy należało zapłacić o 0,7% więcej niż miesiąc wcześniej. Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,2% wyższych.

Opłaty związane z łącznością, zarówno pocztowe jak i telekomunikacyjne, nie zmieniły się. Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się o 0,4%. Tańszy był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny - o 0,2%. Wzrosły natomiast opłaty za radio i telewizję kablową - o 1,1% oraz ceny biletów do kin, teatrów i na koncerty - o 0,7%. Droższa niż w poprzednim miesiącu była również turystyka zorganizowana - o 0,5%, w tym za granicą - o 0,6%.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,4%) oraz wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,1%). Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,3%).

Według NBP, w lutym br. kurs euro oraz dolara amerykańskiego był wyższy niż w styczniu br. (po 3,0%). Zarówno kurs euro jak i dolara amerykańskiego był wyższy niż w grudniu ub. roku (odpowiednio o 4,3 % oraz o 1,5%).


POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę