Advertisement

Jesteśmy gotowi dopłacić do oprocentowania blisko 1,3 mld zł udzielonych kredytów.

23 sierpnia 2007
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaca do oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych zaciąganych w bankach przez rolników oraz podmioty z branży rolno – spożywczej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zabezpieczyła środki na dopłaty, które umożliwią bankom na uruchomienie kredytów w wysokości 1,3 mld zł. Jeśli suma udzielanych kredytów będzie rosła, Agencja będzie przekazywała bankom kolejne limity pieniężne.” – podkreślił Leszek Droździel, prezes ARiMR.

Agencja uruchomiła środki pozwalające bankom na udzielenie preferencyjnie oprocentowanych kredytów inwestycyjnych (oprocentowanie od 1,54% do 1,78%) w łącznej wysokości 936,8 mln zł. Jest też gotowa dopłacić do oprocentowania kredytów klęskowych udzielanych przez banki w łącznej kwocie 343,9 mln zł.

Rolnicy oraz firmy rolno – spożywcze mogą zaciągać kredyty preferencyjne na:

a)       inwestycję w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych;
b)       zakup gruntów rolnych;
c)        utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez młodych rolników;
d)       inwestycję w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych zrealizowane przez grupy producentów rolnych;
e)       osadnictwo rolnicze;
f)        inwestycję w zakresie nowych technologii produkcji w rolnictwie

Zainteresowani mogą zaciągać kredyty o takim przeznaczeniu w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczym Banku Wielkopolskim S.A., Mazowieckim Banku Regionalnym S.A., ING BSK S.A. oraz w Banku BPH S.A. i Banku Zachodnim WBK S.A. Te banki wyraziły chęć współpracy z ARiMR i zawarły stosowne umowy.

W tych bankach są dostępne także kredyty klęskowe (oprocentowanie od 1,54% do 1,78%). Uruchomienie preferencyjnych kredytów klęskowych następuje za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażoną na wniosek wojewody właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów dotyczących takiej zgody, ARiMR informuje współpracujące banki o objęciu poszkodowanego obszaru pomocą państwa i na bieżąco realizuje wnioski banków o przyznanie limitów środków na dopłaty.

Dotychczas bankom zostały przekazane zgody na uruchomienie kredytów klęskowych w wysokości 343,9 mln zł. Wydane zgody dotyczą ponad 42 tys. osób. Poszkodowani rolnicy, z terenów, wobec których zgody MRiRW zostały wydane do 31 maja 2007 r., mogą uzyskać kredyty klęskowe do końca 2007 r. Jeśli zgoda wydana zostanie w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2007 r. wówczas o kredyty klęskowe ubiegać się można do połowy przyszłego roku.

Wykaz zgód przekazanych przez ARiMR do banków (stan na 20.08.2007r.):                             POWIĄZANE

Województwo opolskie przekaże 2 mln złotych na budowę w Prószkowie, na terenach ...

Europosłowie wezwali we wtorek państwa członkowskie, żeby do 2030 r. zmniejszyły...

Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument „Wspólna polityka rolna po 2020 roku ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę