CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Jesteśmy gotowi dopłacić do oprocentowania blisko 1,3 mld zł udzielonych kredytów.

23 sierpnia 2007
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaca do oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych zaciąganych w bankach przez rolników oraz podmioty z branży rolno – spożywczej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zabezpieczyła środki na dopłaty, które umożliwią bankom na uruchomienie kredytów w wysokości 1,3 mld zł. Jeśli suma udzielanych kredytów będzie rosła, Agencja będzie przekazywała bankom kolejne limity pieniężne.” – podkreślił Leszek Droździel, prezes ARiMR.

Agencja uruchomiła środki pozwalające bankom na udzielenie preferencyjnie oprocentowanych kredytów inwestycyjnych (oprocentowanie od 1,54% do 1,78%) w łącznej wysokości 936,8 mln zł. Jest też gotowa dopłacić do oprocentowania kredytów klęskowych udzielanych przez banki w łącznej kwocie 343,9 mln zł.

Rolnicy oraz firmy rolno – spożywcze mogą zaciągać kredyty preferencyjne na:

a)       inwestycję w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych;
b)       zakup gruntów rolnych;
c)        utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez młodych rolników;
d)       inwestycję w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych zrealizowane przez grupy producentów rolnych;
e)       osadnictwo rolnicze;
f)        inwestycję w zakresie nowych technologii produkcji w rolnictwie

Zainteresowani mogą zaciągać kredyty o takim przeznaczeniu w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczym Banku Wielkopolskim S.A., Mazowieckim Banku Regionalnym S.A., ING BSK S.A. oraz w Banku BPH S.A. i Banku Zachodnim WBK S.A. Te banki wyraziły chęć współpracy z ARiMR i zawarły stosowne umowy.

W tych bankach są dostępne także kredyty klęskowe (oprocentowanie od 1,54% do 1,78%). Uruchomienie preferencyjnych kredytów klęskowych następuje za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażoną na wniosek wojewody właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów dotyczących takiej zgody, ARiMR informuje współpracujące banki o objęciu poszkodowanego obszaru pomocą państwa i na bieżąco realizuje wnioski banków o przyznanie limitów środków na dopłaty.

Dotychczas bankom zostały przekazane zgody na uruchomienie kredytów klęskowych w wysokości 343,9 mln zł. Wydane zgody dotyczą ponad 42 tys. osób. Poszkodowani rolnicy, z terenów, wobec których zgody MRiRW zostały wydane do 31 maja 2007 r., mogą uzyskać kredyty klęskowe do końca 2007 r. Jeśli zgoda wydana zostanie w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2007 r. wówczas o kredyty klęskowe ubiegać się można do połowy przyszłego roku.

Wykaz zgód przekazanych przez ARiMR do banków (stan na 20.08.2007r.):                             POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Energa Obrót, lider Segmentu Sprzedaży Grupy Energa, przekroczyła próg trzech mi...

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę