Kłopoty z dopłatami dla rolników

23 marca 2004

"Chcemy już wypełniać wnioski o dopłaty bezpośrednie, bo wkrótce wychodzimy w pole i nie będzie czasu na papierki" - "Dziennik Polski" cytuje swoich czytelników.

"Tymczasem dowiadujemy się, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma w ogóle wzoru formularza, a nawet nie wie, za jakie uprawy otrzymamy pieniądze!" - skarżą się czytelnicy "Dziennika Polskiego".

Główny problem wiąże się z brakiem rozporządzenia ministra rolnictwa, które ma określić wzór formularza, jaki będzie musiał wypełnić każdy rolnik starający się o pieniądze oraz wykaz roślin, których uprawianie będzie podstawą do przyznania dopłat. Najprawdopodobniej będą to te same zboża, rośliny oleiste i pastewne, do których dotacje otrzymują unijni rolnicy, ale przypuszczalnie nie obejdzie się bez modyfikacji.

Nieoficjalnie mówi się, że w tej chwili w resorcie rolnictwa toczy się spór o wprowadzenie na listę m.in. bobiku. Wiadomo natomiast, że 9 marca Rada Ministrów dość niespodziewanie wykreśliła tytoń oraz ziemniaki skrobiowe z przyjętej wstępnie listy roślin objętych płatnościami bezpośrednimi. Teraz właściciele tych upraw powinni starać się w Agencji Rynku Rolnego o dopłaty przeznaczone dla przedsiębiorców.

Jak powiedział "DP" Dariusz Mamiński, rzecznik prasowy resortu rolnictwa, prace nad rozporządzeniem dobiegają końca; coś konkretnego powinno być wiadomo w połowie przyszłego tygodnia. Kiedy jednak formularze i listy upraw objętych dopłatami pojawią się w powiatowych biurach ARiMR? Tego na razie nie wiadomo.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych , wystąpił 25 października 2022r. do Prezesa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę