a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Kolejna podwyżka cen benzyny

17 stycznia 2005

Zdaniem Społecznej Rady Skarbowości objęcie ewidencjonowaniem przy pomocy kas fiskalnych kolejnych usług stanowić będzie realizację zasady równości oraz zasady powszechności, które stanowią podstawę prawa podatkowego.

Przypomnijmy, iż z dniem 1 stycznia 2005 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to określa m.in. zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na rok 2005.

Zgodnie z postanowieniami przepisów nowego rozporządzenia ze zwolnienia z obowiązku instalacji kas, tak jak do tej pory, zwolnieni są podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 000 zł. Natomiast w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów dających możliwość skorzystania ze zwolnienia wynosi 20 000zł. Od 1 stycznia br. natomiast ze zwolnienia przedmiotowego nie mogą już korzystać m.in. podmioty świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne oraz usługi parkingowe.

Od początku przyszłego roku obowiązkiem ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych objęte zostaną kolejne usługi w tym m.in. szeroko rozumiane usługi prawnicze, medyczne oraz usługi związane z wstępem na imprezy kulturalne czy sportowe. W opinii Społecznej Rady Skarbowości objęcie ewidencjonowaniem przy pomocy kas fiskalnych tych usług stanowić będzie realizację zasady równości oraz zasady powszechności, które stanowią podstawę prawa podatkowego. Członkowie Rady podkreślili, iż traktowanie podatników w równy sposób zaspokaja poczucie sprawiedliwości społecznej i jest cechą niezbędną, charakteryzującą państwo prawa, jakim jest dzisiaj Polska.

Na spotkaniu zauważono również, iż z uwagi na specyfikę kontaktu z klientem, łączącą się często z zagadnieniem tajemnicy zawodowej, w przypadku usług prawniczych oraz medycznych wystąpić mogą znaczne trudności techniczne z zastosowaniem kas fiskalnych.


POWIĄZANE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę