Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Kolejne wzrosty złotego

15 września 2004

Wtorkowa sesja przebiegła pod dyktando oczekiwań na informacje o inflacji. Poranny handel rozpoczął się w okolicach 3,5750 złotego za dolara oraz 4,3850 za euro. Pomimo gwałtownych zmian na rynku międzynarodowym złoty umacniał się systematycznie do euro i dolara. W tym czasie notowania polskiej waluty otarły się o istotne poziomy wsparcia względem obu twardych walut.

Po południu okazało się, że wskaźnik cen w sierpniu nie zmienił się w stosunku do lipca i wyniósł 4,6 proc. GUS podał jednocześnie informacje, że średnia wysokość płacy wzrosła w sierpniu o 5,1 proc. (r/r). Inwestorzy mieli nadzieję że dane o inflacji pomogą im rozszyfrować najbliższą decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Brak wyraźnego odbicia wzrostu cen może sygnalizować, że Rada zdecyduje się na podwyżkę kosztów pieniądza jedynie o 25 pkt bazowych. Patrząc jednak na ostatnie posunięcia władzy monetarnej nie należy w obecnej chwili wysuwać jednoznacznych wniosków z opublikowanych danych. Po publikacji notowania złotego nie zmieniły się. Kurs USD/PLN pozostał w okolicach 3,5680, natomiast euro w rejonie 4,3800.
O godz. 16.10 jeden dolar wyceniany był na 3,5685 złotego, a jedno euro na 4,3830 złotego (odchyl.– 6,21 proc.).

Krótkoterminowa prognoza

Dane o inflacji konsumenckiej nie dały złotemu odpowiedniego impulsu do dalszych wzrostów. W obecnej chwili uczestnicy rynku będą skupiać się na piątkowych informacjach o dynamice produkcji przemysłowej oraz cenach w przemyśle. Do tego czasu kurs złotego powinien kształtować się w przedziale 5,8-6,4 proc. po mocnej stronie parytetu.


POWIĄZANE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kos...

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego to już 44. polski produkt, który został wpisa...

Przez cały sezon ubezpieczania upraw w Concordia Polska Grupa Generali, do końca...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę