Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Kolejny deszcz unijnych pieniędzy

27 grudnia 2005

Już niedługo na polską wieś spadnie kolejny deszcz unijnych pieniędzy. Taka informacja na pewno cieszy, ale budzi też zaniepokojenie czy wszystkie fundusze uda nam się wykorzystać. Jak na razie jest z tym kiepsko.

W latach 2007-2013 w ramach polityki spójności Polska będzie mogła wydać 60 miliardów euro. Jeżeli się spóźnimy te pieniądze po prostu przepadną.

Najlepiej pokazują to liczby. W pierwszych trzech latach członkostwa w Unii Europejskiej fundusze na rozwój regionalny to 3 miliardy euro. Do tej pory wydaliśmy z tego zaledwie 5%. Zdaniem samorządowców jesteśmy sami sobie winni, gdyż stworzone przez nas przepisy i procedury są absurdalne i tylko przeszkadzają w sięganiu po unijną pomoc.

Tymczasem przed nami kolejne wyzwania. Wiemy już w latach 2007-2013 w ramach polityki spójności Polska będzie mogła wydać 60 miliardów euro. Jeżeli się spóźnimy te pieniądze po prostu przepadną. Nowy rząd i nowe ministerstwo rozwoju regionalnego za cel postawiło sobie poprawę sytuacji. Ma być szybciej i prościej. Nowelizacji ma ulec prawo o zamówieniach publicznych. Na konto gminy unijne pieniądze wpływają bowiem dopiero po zakończeniu inwestycji. Tymczasem największy problem jest z jej rozpoczęciem.

Gminy wiejskie narzekają także na to, że większość wniosków o pomoc jest odrzucana. Szacuje się, że dotyczy to, aż 2/3 projektów. A chętnych do unijnych funduszy na pewno będzie coraz więcej. To co może cieszyć samorządowców ze ściany wschodniej to wywalczenie przez rząd podczas ostatniego szczyty Unii Europejskiej dodatkowych 880 milionów dla 5 najbiedniejszych województw.


POWIĄZANE

Tropikalne słońce, piękne morze, wspaniałe plaże, znakomita kuchnia śródziemnomo...

Właśnie wkroczyliśmy w okres największego potencjału energetycznego w Polsce. Mo...

Zamknięcie stoków w okresie świątecznym i na czas ferii zimowych znacznie ograni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę