aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja za złagodzeniem wzrostu składek na ZUS

6 października 2004

Nadzwyczajna sejmowa komisja do rozpatrzenia projektów ustaw z pakietu oszczędnościowego opowiedziała się za złagodzeniem, pierwotnie planowanych przez rząd, podwyżek składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców.

Komisja przyjęła po pierwszym czytaniu autopoprawkę rządu zmierzającą do zróżnicowania wymiaru składek w łagodniejszej formie niż początkowo zakładano. Rząd proponuje przyjęcie dziewięciu progów, od których zależałaby składka. W zależności od osiągniętego wskaźnika dochodowego przedsiębiorca musiałby płacić do FUS od 80 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia do 180 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Socjaldemokracja Polska zaproponowała jednak jeszcze większe rozciągnięcie poszczególnych przedziałów dochodowych oraz wprowadzenie niższej podstawy naliczania składki.

Propozycja rządowa powodowała zbyt szybkie przechodzenie w ramach przedziałów dochodowych, co wiąże się z gwałtownym wzrostem składki na ubezpieczenia społeczne –  powiedziała w czasie posiedzenia Komisji Jolanta Banach. SdPl proponuje zatem wprowadzenie jeszcze jednej niższej podstawy naliczania składki, podstawy 45 proc dla przedsiębiorców osiągających wskaźnik dochodowy na poziomie 0,5. Przy czym dotyczyłoby to tylko takich przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników na podstawie umów o pracę, zlecenie(...) –  dodała.

Dodatkowo zmiany SdPL mają na celu zwiększenia rozciągłości poszczególnych progów, od których naliczana jest wyższa składka.

Progi dochodowe powodują wzrost składki, w przeciwieństwie do propozycji rządowej, nie o 0,15, ale o 0,3. Natomiast podstawa nie rosłaby o 15 proc., ale o 5 proc. –  powiedziała. W ten sposób zakończylibyśmy na podstawie 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nie na 180 proc. jak proponuje rząd –  dodała.

Jednak zdaniem rządu te propozycje nie są zgodne z systemowymi zmianami jakie chce on przeprowadzać i doprowadzić mogą do tego, że niektórzy przedsiębiorcy otrzymywaliby w przyszłości minimalne emerytury. Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy najprawdopodobniej odbędzie się w tym tygodniu. Natomiast poprawka SdPl będzie głosowana jako wniosek mniejszości obok wniosku PO o odrzuceniu projektu w całości.

Propozycja ma szansę wtedy, gdy Rada Przedsiębiorczości jakiś rodzaj kompromisu poprze. Jeśli żadnego pomysłu nie poprze wątpię, czy znajdzie się taka siła w Sejmie, która przegłosuje projekt wniesiony przez rząd albo SdPL –  powiedziała Jolanta Banach.

Zmianom w naliczaniu składek do FUS jest przeciwna Rada Przedsiębiorczości. Między rządem a środowiskiem przedsiębiorców nie ma w tej sprawie porozumienia. Złagodzenie zasad podwyżki składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców ma przynieść budżetowi w przyszłym roku około 1,6 mld zł oszczędności. Tyle właśnie rząd zapisał z tego tytułu w projekcie ustawy budżetowej na 2005 rok.

Krzysztof Pater, minister polityki społecznej nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie jakie będą finansowe konsekwencje zmian proponowanych przez rząd. Nasza propozycja to uszczuplenie o 300-370 mln zł oszczędności wobec tego, co proponuje rząd –  powiedziała Banach.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę