Konferencja naukowa nt. rolniczych dochodów

7 lipca 2008
Z inicjatywy Marka Sawickiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi odbyła się w piątek konferencja naukowa nt. rolniczych dochodów.
Konferencja została zorganizowana przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.
Otwierając konferencję dyrektor IERiGŻ Andrzej Kowalski pokreślił, że obecnie nie ma bardziej kontrowersyjnego tematu niż rolnicze dochody – „jest to temat rozpatrywany zarówno pod względem gospodarczym, społecznym, jak i politycznym”.
Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że temat rolniczych dochodów wywołuje wiele emocji. Pojawiające się informacje i doniesienia medialne, używając zbyt dużych skrótów zniekształcają obraz rzeczywisty. Szef resortu podkreślił, że nikt nie zaprzecza wzrostowi dochodów jaki nastąpił w roku ubiegłym, ale jak wszyscy podkreślają był to specyficzny rok. Minister poinformował, że na wczorajszym spotkaniu, zorganizowanym przez Prezydencję Francuską w Brukseli, dyskutowano o dynamicznym wzroście cen żywności na świecie. Zwrócono uwagę na fakt, że główną przyczyną tego wzrostu cen jest rosnące zapotrzebowanie na żywność i zmiana jej struktury w krajach azjatyckich (Chiny i Indie) oraz drastyczny spadek inwestycji w rolnictwie w Afryce o 80% i o 2/3 w Ameryce Południowej. Nie bez znaczenia jest również szybki wzrost cen energii. Minister Marek Sawicki przestrzegał przed zbyt pochopnym otwieraniem granic Unii Europejskiej na produkty rolne z krajów trzecich. Według jego oceny nie spowoduje to zauważalnego spadku cen żywności w dłuższej perspektywie czasu, a jedynie przyczyni się do ograniczenia produkcji żywności we Wspólnocie.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że problematyka rolniczych dochodów wymaga starannego podejścia i patrzenia nie tylko przez pryzmat środków, jakie trafiają do rolników, ale przede wszystkim przez pryzmat stale rosnących kosztów, w tym środków do produkcji i energii.
„Już widać apetyty różnych środowisk i polityków na zagospodarowanie rolniczych dochodów. Stąd taka, a nie inna forma dyskusji o reformie systemu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czy opodatkowaniu rolniczych dochodów” – powiedział minister Marek Sawicki do uczestników konferencji.
Minister podkreślił jednocześnie, że dzisiejsza konferencja jest pierwszą cyklu spotkań. Według niego potrzebna jest dalsza szeroka dyskusja naukowców i praktyków po to, aby jak najlepiej przygotować propozycje rozwiązań nie tylko dla polskiego rolnictwa, ale w szerszym kontekście – dla europejskiego rolnictwa po roku 2013.
Uczestniczący w konferencji prof. Józef Zegar zwrócił uwagę na konieczność analiz w dłuższej perspektywie czasowej, a nie rok do roku. Według przedstawionych przez profesora danych dopiero w roku ubiegłym rolnicze dochody osiągnęły poziom z roku 1995. W roku ubiegłym rzeczywiście wzrosły, to ich poziom w dalszym ciągu odbiega od poziomu, jaki obserwowany jest w gospodarstwach pracowniczych.
Natomiast dr inż. Lech Goraj zaprezentował badania dotyczące dochodów gospodarstw rolnych znajdujących się w polu obserwacji FADN (System Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych). Zwrócił uwagę na fakt, że 69,7 % ogólnej liczby gospodarstw, to gospodarstwa nietowarowe o wielkości ekonomicznej poniżej 2 ESU (Europejskie Jednostki Wielkości).

Materiały z konferencji (.pdf 1MB)

POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę