Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Konferencja naukowa nt. rolniczych dochodów

7 lipca 2008
Z inicjatywy Marka Sawickiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi odbyła się w piątek konferencja naukowa nt. rolniczych dochodów.
Konferencja została zorganizowana przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.
Otwierając konferencję dyrektor IERiGŻ Andrzej Kowalski pokreślił, że obecnie nie ma bardziej kontrowersyjnego tematu niż rolnicze dochody – „jest to temat rozpatrywany zarówno pod względem gospodarczym, społecznym, jak i politycznym”.
Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że temat rolniczych dochodów wywołuje wiele emocji. Pojawiające się informacje i doniesienia medialne, używając zbyt dużych skrótów zniekształcają obraz rzeczywisty. Szef resortu podkreślił, że nikt nie zaprzecza wzrostowi dochodów jaki nastąpił w roku ubiegłym, ale jak wszyscy podkreślają był to specyficzny rok. Minister poinformował, że na wczorajszym spotkaniu, zorganizowanym przez Prezydencję Francuską w Brukseli, dyskutowano o dynamicznym wzroście cen żywności na świecie. Zwrócono uwagę na fakt, że główną przyczyną tego wzrostu cen jest rosnące zapotrzebowanie na żywność i zmiana jej struktury w krajach azjatyckich (Chiny i Indie) oraz drastyczny spadek inwestycji w rolnictwie w Afryce o 80% i o 2/3 w Ameryce Południowej. Nie bez znaczenia jest również szybki wzrost cen energii. Minister Marek Sawicki przestrzegał przed zbyt pochopnym otwieraniem granic Unii Europejskiej na produkty rolne z krajów trzecich. Według jego oceny nie spowoduje to zauważalnego spadku cen żywności w dłuższej perspektywie czasu, a jedynie przyczyni się do ograniczenia produkcji żywności we Wspólnocie.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że problematyka rolniczych dochodów wymaga starannego podejścia i patrzenia nie tylko przez pryzmat środków, jakie trafiają do rolników, ale przede wszystkim przez pryzmat stale rosnących kosztów, w tym środków do produkcji i energii.
„Już widać apetyty różnych środowisk i polityków na zagospodarowanie rolniczych dochodów. Stąd taka, a nie inna forma dyskusji o reformie systemu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czy opodatkowaniu rolniczych dochodów” – powiedział minister Marek Sawicki do uczestników konferencji.
Minister podkreślił jednocześnie, że dzisiejsza konferencja jest pierwszą cyklu spotkań. Według niego potrzebna jest dalsza szeroka dyskusja naukowców i praktyków po to, aby jak najlepiej przygotować propozycje rozwiązań nie tylko dla polskiego rolnictwa, ale w szerszym kontekście – dla europejskiego rolnictwa po roku 2013.
Uczestniczący w konferencji prof. Józef Zegar zwrócił uwagę na konieczność analiz w dłuższej perspektywie czasowej, a nie rok do roku. Według przedstawionych przez profesora danych dopiero w roku ubiegłym rolnicze dochody osiągnęły poziom z roku 1995. W roku ubiegłym rzeczywiście wzrosły, to ich poziom w dalszym ciągu odbiega od poziomu, jaki obserwowany jest w gospodarstwach pracowniczych.
Natomiast dr inż. Lech Goraj zaprezentował badania dotyczące dochodów gospodarstw rolnych znajdujących się w polu obserwacji FADN (System Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych). Zwrócił uwagę na fakt, że 69,7 % ogólnej liczby gospodarstw, to gospodarstwa nietowarowe o wielkości ekonomicznej poniżej 2 ESU (Europejskie Jednostki Wielkości).

Materiały z konferencji (.pdf 1MB)

POWIĄZANE

Chociaż w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków sukcesywnie rósł,...

Czy to pierwsza w tym roku pozytywna informacja dla branży HoReCa? Przełomowa ap...

Fundacja WWF Polska rozpoczęła kolejny projekt, którego celem jest ochrona dziki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę