" "
Agrolok_280518

Konieczne cięcia wydatków

6 grudnia 2002

Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych uważa, że tegoroczny deficyt budżetu państwa może być być wyższy o 3,4 mld zł od przewidywanych 40 mld. Będzie to oznaczało konieczność cięć w wydatkach.

Większy niż spodziewany deficyt budżetowy za 2002 r. oznacza, że konieczne będą cięcia wydatków w końcu bieżącego roku. Jak podało CASE w materiale na konferencję prasową – będą one dokonywane na nieco niższą kwotę, ze względu na oszczędności w kosztach obsługi długu na około 200 mln zł. Zdaniem Centrum wysoka dynamika dochodów budżetowych obserwowana w drugim kwartale br. nie została utrzymana. Dochody przyszłorocznego budżetu nie zostaną w pełni zrealizowane i będą niższe o 4,6 mld zł, natomiast deficyt budżetu w 2004 roku może sięgnąć 6,2% PKB.

CASE nie prognozuje spadku stopy bezrobocia w ostatnim kwartale 2002 r. oraz na koniec 2003 roku w porównaniu z końcem roku bieżącego. Resort pracy szacuje, że stopa bezrobocia na koniec br. może przekroczyć 18%. W październiku wynosiła 17,5%. Zahamowanie wzrostu bezrobocia będzie wynikać przede wszystkim z powolnego wzrostu zatrudnienia począwszy od trzeciego kwartału przyszłego roku. Dopiero pod koniec 2004 r. wraz z ożywieniem popytu wewnętrznego może nastąpić niewielki spadek bezrobocia do 17,3%.

W najbliższych trzech kwartałach CASE przewiduje nominalną aprecjację kursu złotego i dalsze obniżki stóp procentowych, łącznie o 1,25 pkt, proc. do końca 2003 r. i o kolejne 1,25 pkt. proc. do końca 2004 r. Jednocześnie w związku z silnym złotym i nadwyżką na rynku żywności oczekuje ustabilizowania się inflacji na poziomie 2,2% na koniec przyszłego roku i 2,3% na koniec 2004 roku.


POWIĄZANE

Komisja Europejska i Nowa Zelandia oficjalnie rozpoczęły w czwartek rozmowy na t...

Firma Bio-Gen zajmująca się badaniami i wdrażaniem biotechnologii z zakresu szer...

Liderzy PO i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer deklarują, że c...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę