aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Konsekwencje nowej akcyzy na energię

10 grudnia 2003

Nałożenie podatku akcyzowego na energię elektryczną wytwarzaną na potrzeby własne przez elektrociepłownie i elektrownie spowoduje, że koszt wytworzenia energii wzrośnie o około 2 proc. - uważa Izba Energetyki Przemysłowej.

Można się spodziewać, że, podobnie jak w przypadku akcyzy wprowadzonej w 2002 roku, zakłady te będą chciały przenieść koszt tej akcyzy na odbiorców energii –  powiedział na wtorkowej konferencji Grzegorz Biczel z firmy konsultingowej JES Energy. Według Izby, rządowa nowelizacja ustawy o akcyzie, która jest obecnie w Sejmie, zawiera zapisy umożliwiające Ministerstwu Finansów nałożenie podatku akcyzowego na energię elektryczną produkowaną na potrzeby własne przez elektrownie i elektrociepłownie, czyli przez tzw. energetykę zawodową. Akcyzą tą objęta ma być również energetyka przemysłowa, czyli blisko 170 przyzakładowych elektrociepłowni, produkujących energię na potrzeby własnego zakładu. Nałożenie tego podatku negatywnie odbije się na energochłonnych sektorach takich, jak branża chemiczna, hutnicza i papierniczo-celulozowa –  powiedział na konferencji Wojciech Cetnarski z Izby Energetyki Przemysłowej. Według Biczela objęcie akcyzą energii produkowanej na potrzeby własne w przypadku firm z branży papierniczej i chemicznej oznaczać będzie wzrost ich ogólnych kosztów produkcji o około 1 proc.

Izba szacuje, że wskutek wprowadzenia tego podatku energetyka zawodowa odprowadzi co roku do budżetu 255 mln zł, a energetyka przemysłowa - 155 mln zł. Kuriozalność tego rozwiązania polega na minimalnym, w skali budżetu, przewidywanym wpływie (pieniędzy) – powiedział Cetnarski. Podatek ten jednak pogorszy rentowność w sektorach, które już przeżywają ogromne trudności, i zmniejszy konkurencyjność polskiego przemysłu na otwierającym się wkrótce unijnym rynku – dodał. Dodatkowo, jak przekonuje Izba, dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca opodatkowania elektryczności nie wprowadza obowiązku opodatkowania takiej energii. Według tej dyrektywy, jeśli przedsiębiorstwo wytwarza energię elektryczną i samo ją zużywa, to w takim wypadku nie występuje zobowiązanie podatkowe. Od 2002 roku obowiązuje akcyza na energię elektryczną, w wysokości 2 grosze za 1 kWh, ale tylko na energię sprzedawaną przez elektrownie i elektrociepłownie


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę