aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kredyt na kredyt

22 grudnia 2015
Zainteresowanie większe niż przewidywano. Po raz kolejny w tym roku zabrakło pieniędzy na kredyty inwestycyjne. Resort rolnictwa szuka teraz dodatkowych funduszy, ale czy to się uda? Rolnicy, którzy chcieli skorzystać z kredytów preferencyjnych nie kryją swojego rozczarowania.

Eugeniusz Wyrębisk, wieś Kiki: nie ma nic ani informacji, bo to niejako w banku pieniądze dla mnie są, tylko chodzi o to oprocentowanie dokładkę do oprocentowania.

Które wynosi dla rolników niewiele ponad 2%. Resztę dopłaca Agencja Restrukturyzacji. Problem w tym, że z powodu wzrostu oprocentowania środki zapisane na 2008 rok okazały się niewystarczające. Agencja w pierwszej kolejności musi dopłacać do kredytów zaciągniętych w ubiegłych latach.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: wcześniej mieliśmy oprocentowanie na poziomie 6 nawet poniżej 6% w tej chwili powyżej 9. Poziom dofinansowania jaki musi realizować w tej chwili Agencja w związku z zaciągniętymi wcześniej umowami jest zdecydowanie większy.

Na dopłaty do oprocentowania przeznaczono 850 milionów złotych, wiosną dołożono jeszcze 60 milionów. Ale i to okazało się za mało. Tymczasem niektórzy rolnicy wydali pieniądze na poczet przyszłych kredytów inwestycyjnych. Teraz nie mają ani pieniędzy ani maszyn.

Eugeniusz Wyrębisk, wieś Kiki: maszyny, które są już dla mnie u dealera na dzień dzisiejszy nie mogę ich mieć w domu nie mogę nimi robić tak jakbym chciał.

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do resortu finansów o zwiększenie puli środków o 30 milionów na kredyty inwestycyjne i 10 na klęskowe. Na razie zgoda jest tylko na 15 milionów.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: prowadzę rozmowy z ministrem finansów na temat zwiększenia możliwości są jeszcze pewne rezerwy w budżecie także Ministerstwa Rolnictwa i myślę, że dojdziemy do porozumienia.

Dodatkowe środki powinny umożliwić bankom udzielenie pożyczek o wartości 600 milionów złotych dla około 5 tysięcy rolników.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę