aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kredyty

8 kwietnia 2009
Jest porozumienie rządu z bankami w sprawie preferencyjnych kredytów dla rolników. W tym roku akcja kredytowa ma wynieść ponad 3 miliardy złotych.
Kilkutygodniowe negocjacje z bankami w końcu zakończone.

Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi: tam gdzie są rozmowy o pieniądzach – one są zawsze trudne.

Tak było i tym razem. Na szczęście dla rolników - zgoda jest. Z warunków zadowolone są banki jak i resort rolnictwa.

Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi: chcemy poinformować rolników, że z takich kredytów będzie można korzystać, że środki są, że stosowne umowy pomiędzy agencją restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa a bankami zostały podpisane.

Dostępnych będzie 13 różnych kredytów preferencyjnych. Między innymi na zakup ziemi, inwestycje w gospodarstwach czy kredyty dla młodych rolników. W zależności od rodzaju zaciągniętej pożyczki, czas spłaty to od 8-miu do 20 lat. Jednocześnie zmniejszono też ich oprocentowanie. Z 3,5 do 2%.

Bez zmian pozostały warunki ubiegania się o kredyty. Tak jak w ubiegłym roku, konieczny będzie plan inwestycji, wniosek i komplet dokumentów wymaganych przez bank. Choć w tym ostatnim przypadku prace nad jego zmniejszeniem właśnie rozpoczęto.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Związek Banków Polskich: z jednej strony, żeby eliminować jakiekolwiek zagrożenia tutaj nieprawidłowościami, ale z drugiej strony, by ta uciążliwość biurokratyczna i koszty biurokratyczności były jak najmniejsze.

W ubiegłym roku banki udzieliły kredytów preferencyjnych na kwotę 3 miliardów 300 milionów złotych. Dwie trzecie przeznaczono na inwestycje, reszta trafiła do gospodarstw dotkniętych klęskami żywiołowymi.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę