aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KRUS nie do ZUS

12 września 2005

KRUS to nie ZUS i nie należy ich łączyć - twierdzi Bank Światowy. Jego eksperci zalecają jednak zwiększenie składek płaconych przez rolników o najwyższych dochodach.

Raport Banku Światowego na temat Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może dziwić w kraju, w którym opinie o urzędnikach i instytucjach państwowych są z reguły niepochlebne. Ale wnioski niezależnych ekspertów są jednoznaczne. KRUS działa sprawnie i skutecznie, a jego połączenie z ZUS-em może to tylko zepsuć.

Bank Światowy twierdzi, że połączenie rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń spowodowałoby chaos oraz wcale nie przyniosłoby poprawy zarządzania i obniżenie kosztów. A reakcji rolników łatwo sobie wyobrazić.

Nie oznacza to jednak, że w KRUS-ie nie ma czego reformować. To co wymaga zmian to sposób naliczania składek. Teraz każdy rolnik bez względu na wielkość i dochodowość gospodarstwa płaci taką samą składkę. Zdaniem Banku Światowego rolnicy o wyższych dochodach powinni płacić wyższe składki. Problem w tym, że jak na razie nie wiadomo jak te dochody liczyć. Obecnie istnieje kilka sposobów. Rząd od dawna pracuje nad ich ujednoliceniem.

Jednocześnie, zdaniem rządu i Banku Światowego ci rolnicy, którzy płaciliby wyższe składki nie otrzymywaliby automatycznie wyższych emerytur. Powód? Mimo wyższej składki wciąż nie finansowałaby ona nawet w nie wielkiej części rolniczej emerytury. Wciąż prawie w całości byłyby one dotowane przez budżet państwa.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę