Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

KRUS: płacenie wstecz

8 września 2004

Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował jeden z przepisów znowelizowanej ostatnio ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jego zdaniem rolnicy prowadzący działalność gospodarczą podwójną składkę krusowską powinni płacić od trzeciego, a nie od drugiego kwartału.

Celem ostatniej nowelizacji ustawy o KRUS-ie miało być uszczelnienie rolniczego systemu ubezpieczeń. Z systemu mieli zostać usunięci ci, którzy z rolnictwem nie mieli nic wspólnego. Natomiast, ci rolnicy, którzy oprócz prowadzenia gospodarstwa dorabiają sobie w inny sposób mieli płacić podwójną składkę krusowską. Nowelizacja ustawy weszła w życie 2 maja.

Wtedy też pojawił się problem, jaką składkę za drugi kwartał mają zapłacić rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą, czy zwykłą pojedynczą - tak jak płacili dotychczas, czy też podwójną - tak jak przewidywała nowelizacja. Nadzorujące KRUS ministerstwo polityki społecznej uznało, że podwójną. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich taka interpretacja nie jest zgodna z prawem. "Mamy do czynienia z działaniem prawa wstecz, ponieważ niwa ustawa nakładająca obowiązek podwójnego opodatkowania weszła dopiero 2 maja, a termin płatności składki za 2 kwartał przypada do 30 kwietnia. 30 kwietnia nie było ustawy obowiązującej od 2 maja" - mówi Lesław Nawadzki z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego chciała, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2005 roku. Posłowie zdecydowali inaczej. W efekcie rolnicy prowadzący dodatkową działalność gospodarczą składkę za drugi kwartał płacili dwukrotnie. Teoretycznie zmuszanie ich do tego było bezprawne. Także teoretycznie mogą teraz dochodzić swoich praw. Tylko kto zdecyduje na proces o niesłusznie zapłaconą składkę ubezpieczeniową, która wynosi 168 zł.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę