aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KRUS pod lupą kontrolerów

26 czerwca 2003

Poprawę ściągalności składek na ubezpieczenie społeczne oraz eliminowanie przypadków nadpłaty świadczeń emerytalno-rentowych z winy pracowników KRUS wnioskuje Najwyższa Izba Kontroli w wyniku kontroli przeprowadzonej w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w 2002 r. przez KRUS. Z danych przedstawionych przez Kasę wynika, że w ubiegłym roku organ rentowy wypłacił świadczenia około 1,8 mln emerytów i rencistów. Jednocześnie obsługiwał ponad 1,5 mln osób ubezpieczonych w systemie emerytalno-rentowym i ubezpieczeniu wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim. KRUS przekazał także do kas chorych składki na łączną kwotę ponad 2,5 mld zł. 

Najwięcej pytań posłów wywołał pokontrolny raport NIK. KRUS prawie z rocznym opóźnieniem wprowadził obowiązujące zasady rachunkowości. W porównaniu z 2001 r. spadł wskaźnik ściągalności składek. Zdarzają się także przypadki nadpłaty świadczeń emerytalno-rentowych z winy pracowników, którzy niewłaściwie wyliczyli ich wysokość. Stwierdzono także nieprawidłowości polegające na wypłacaniu przez jednostki Kasy odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty zobowiązań, co stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zdaniem kontrolerów NIK niezbędne jest także wydanie przez ministra rolnictwa rozporządzenia określającego szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej Kasy.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę