Bayer_komplet_11.10.19

KRUS: rząd przedyskutował pomysł przeniesienia nadzoru

9 lipca 2003

Szczegóły zmian w rolniczym systemie ubezpieczeń społecznych będą znane dopiero we wrześniu, gdy zakończy pracę specjalny międzyresortowy zespół - poinformował minister Jerzy Hausner. Wszelkie zmiany mają być konsultowane ze związkami zawodowymi rolników

Projekt zmian w Kasach Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapowiedział jeszcze poprzedni minister finansów Grzegorz Kołodko. Zaproponował powiązanie wysokości składki płaconej przez rolnika do KRUS z wielkością gospodarstwa oraz przeniesienie nadzoru nad KRUS z Ministerstwa Rolnictwa do Ministerstwa Gospodarki i Pracy. We wtorek wstępnie sprawą zajął się rząd.

Ustaliliśmy, że minister rolnictwa złoży autopoprawkę do ustawy o KRUS, na mocy której nadzór przeniesiony zostanie do resortu gospodarki. Zwróciłem się do premiera o utworzenie międzyresortowego zespołu, który zajmie się opracowaniem strategii zmian w KRUS – powiedział Hausner na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Koncepcja tych zmian ma być przedstawiona we wrześniu. Wszelkie propozycje będziemy konsultować z rolniczymi związkami zawodowymi – dodał. 

Wicepremier odniósł się też do obaw wyrażonych przez prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina, na zorganizowanej wcześniej konferencji prasowej. Obawiamy się, że KRUS będzie zintegrowany z ZUS. Obecnie system rolniczy ma własną sieć rehabilitacyjną, wypoczynkową. W ZUS-ie droga rolników do tych świadczeń wydłużyłaby się – mówił Serafin. Nie planujemy zlikwidowania KRUS – odpowiedział minister gospodarki.

Serafin powiedział też, że jego zdaniem duże gospodarstwa rolnicze, mające powierzchnię powyżej 300 hektarów, powinny być traktowane jak przedsiębiorstwa, co oznacza włączenie ich do ZUS i rozliczanie się według stawek CIT. Prezes zapytany o to, czy rolnikom nie przeszkadza, że wielkość płaconych przez nich składek jest taka sama dla wszystkich, bez względu na to jak im się powodzi, odpowiedział. – Nie. Ponieważ wszystkim rolnikom wiedzie się źle. Tylko, że jednym jest lepiej źle, a drugim gorzej źle.

POWIĄZANE

Projekt nowelizacji prawa górniczego posłów Prawa i Sprawiedliwości może pozbawi...

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę