Kto powinien informować fiskusa?

29 marca 2004

To zaskakujące, ale posłowie chcą ułatwić obywatelom życie. Planują zdjąć z nich obowiązek powiadamiania fiskusa o zmianie dowodu osobistego.

Trwa zmasowana akcja wymiany papierowych dowodów osobistych na plastikowe. Właściciele nowych dokumentów tożsamości muszą, w ciągu 30 dni, złożyć do urzędu skarbowego tzw. zgłoszenia aktualizujące NIP-3. W przeciwnym razie grozi im grzywna.

Jeszcze do niedawna mało kto wiedział o tym obowiązku. Wieść o nim gruchnęła za sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich. Stanął on w obronie nieświadomych posiadaczy nowych dowodów, przeciwko którym fiskus wszczął postępowanie karno-skarbowe. W piśmie do ministerstwa finansów Rzecznik przekonywał, że przekazywaniem informacji do urzędów skarbowych powinny zająć się "organy właściwe w sprawach ewidencji i dowodów osobistych". I właśnie to rozwiązanie zaproponowali posłowie Platformy Obywatelskiej w przygotowanym przez siebie projekcie nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Jeszcze inny pomysł mają posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Proponują oni całkowite zniesienie obowiązku zawiadamiania fiskusa o wymianie dowodu osobistego. Według nich do identyfikacji podatnika w zupełności wystarczy jego PESEL.

W przyszłym tygodniu obydwa projekty nowelizacji ustawy trafią pod obrady sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. - Sądzę, że przyjmiemy któreś z zaproponowanych rozwiązań. Obywatelom trzeba ułatwiać, a nie utrudniać życie. Osobiście opowiedziałbym się za propozycją PO - mówi Bogdan Bujak (SLD), przewodniczący komisji. - Niezależnie od tego jakie rozwiązanie zostanie przyjęte, postaramy się, by jak najszybciej weszły one w życie.


POWIĄZANE

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę