aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Maksimum inflacji w styczniu-lutym

23 grudnia 2004

Inflacja osiągnie maksimum w styczniu-lutym 2005 roku, kiedy zbliży się do 5 proc., a potem zacznie się obniżać i na koniec 2005 roku zbliży się do około 2,5 proc. - powiedziała Halina Wasilewskiej-Trenkner z RPP.

W styczniu i lutym z powodu bazy odniesienia oraz zmian cen kontrolowanych inflacja zbliży się do 5 proc., a potem osiągnie umiarkowany poziom. Nie podejrzewam, żebyśmy wrócili do poziomu cen sprzed akcesji, bo to była zupełnie inna rzeczywistość powiedziała Wasilewska-Trenkner. Ale jeśli ceny ropy nie wzrosną i będą miały tendencję spadkową, to inflacja może osiągnąć przedział wahań 2,5 proc. plus minus 1 pkt proc., a pod koniec (2005) roku 2,5 proc. lub nieco powyżej. Oczywiście przy założeniu, że nie będzie innych szoków dodała.

Celem Rady Polityki Pieniężnej jest sprowadzenie inflacji do 2,5 proc., a w listopadzie wskaźnik CPI wyniósł 4,5 proc. Zdaniem Wasilewskiej-Trenkner w grudniu inflacja ustabilizuje się na poziomie z listopada lub nawet się obniży.

Mam nadzieję, że ostatni w tym roku sezonowy i niewielki ruch cen nie wpłynie znacząco na wskaźnik w grudniu. Może się on ukształtować na poziomie 4,5 proc. lub nieco niżej. W całym roku inflacja średnioroczna ukształtuje się zatem na poziomie 3,5-3,4 proc. –  powiedziała członkini RPP.

Jej zdaniem zagrożeniem dla inflacji są nadal ceny ropy naftowej i innych surowców, możliwość wystąpienia presji płacowej oraz przyszłe zmiany kursów walutowych.

Jeżeli aprecjacja złotego następuje powoli, to gospodarka ma szansę na adaptację do nowych warunków. Natomiast gwałtowna, skokowa aprecjacja byłaby dla gospodarki niebezpieczna. Dalsze zwiększanie wartości złotego może się okazać dla gospodarki trudne do zaakceptowania powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Natomiast przyrost wynagrodzeń niższy od przyrostu wydajności pracy nie jest groźny, gdyż nie powoduje presji inflacyjnej dodała. Obniżki stóp procentowych zostaną zapowiedziane przez Radę zmianą nastawienia w polityce fiskalnej. By obniżać stopy musimy zyskać pewność, że większych zagrożeń inflacyjnych w gospodarce nie ma i można się poruszać w innych warunkach powiedziała.

Jeżeli będziemy pewni, że z końcem roku 2005 i na początku 2006 roku inflacja będzie dokładnie w celu inflacyjnym lub poniżej tego celu to można odstąpić od działań, które mają hamować inflację, czyli obniżać stopy. Zdobycie takiej pewności wymaga danych przynajmniej z początku 2005 roku dodała.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę