aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

MF proponuje: Podatnicy, ujawnijcie się!

28 sierpnia 2002

Ministerstwo Finansów chce dać szansę podatnikom, którzy ukryli swoje dochody. Po zapłaceniu 7,5 proc. podatku będą już mogli spać spokojnie. Resort chce też, by każdy Polak składał deklarację majątkową, w której przyzna się, co ma. 

"Gazeta Wyborcza" dotarła do przygotowanego przez Ministerstwo Finansów projektu ustawy "O jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu". Z nieoficjalnych źródeł "Gazeta" dowiedziała się, że jego autorką jest wiceminister finansów Irena Ożóg.

Według MF projekt daje podatnikowi "szansę naprawienia błędów w spełnianiu powinności fiskalnych". Zgodnie z nim, jeśli ktoś ma w skarpecie lub na koncie w Szwajcarii pieniądze, których nie zarobił oficjalnie w swojej firmie lub kupił sobie np. dom z basenem czy najnowszy model samochodu z "dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych" może niejako "zalegalizować" swój majątek w deklaracji podatkowej. Zapłaci od niego niewielki podatek - 7,5 proc. - i już.

Podatnicy powinni w myśl projektu wyznać, czego się dorobili od stycznia 1996 r. do końca 2001 r. i co sobie kupili w kraju i zagranicą, choć ich zarobki w tym czasie i inne źródła dochodów były znacznie niższe. Musieliby też wyjaśnić, skąd mieli pieniądze na te luksusy. Rozliczenie z fiskusem miałoby nastąpić w deklaracji podatkowej składanej w urzędzie skarbowym do końca 2002 r. Opodatkowana miałaby być różnica pomiędzy wydatkami podatnika a wysokością dochodów zgłoszonych do opodatkowania w PIT. Na zapłacenie podatku byłoby 30 dni.

Ujawnienie się z majątkiem zastopuje już wszczęte postępowania w sprawach o wykroczenia i przestępstwa skarbowe za uchylanie się od płacenia podatków od dochodów pochodzących nie wiadomo skąd. Ale ruszyłyby one ponownie, jeśli urząd skarbowy by uznał, iż złożona doń deklaracja mija się z prawdą.

Ale uwaga! Abolicja nie dotyczy gangsterów. Podatnik będzie musiał przekonać urząd skarbowy, że nie kupił sobie np. pola golfowego za zyski ze sprzedaży narkotyków. W razie podejrzeń urząd skarbowy będzie mógł "prześwietlić" podatnika i wszcząć postępowanie karno-skarbowe lub powiadomić policję.


Nieskorzystanie z tych szczególnych rozwiązań (...) spowoduje niezwłoczne i konsekwentne urzeczywistnienie odpowiedzialności podatkowej na zasadach ogólnych - grozi Ministerstwo Finansów. A to oznacza 75-proc. podatek!


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę