aaa_TSW_2023
CTR_2023

Miliony dla młodych

20 kwietnia 2007
Jedno jest pewne – do rozdysponowania przez 6 lat będzie 440 milionów euro. Wnioski na premię dla młodych rolników powinny być przyjmowane za kilka miesięcy, ale zasady jej przyznania nie są do końca jasne. Bo to co jest zapisane w projekcie programu to jedno, a to co mówi na ten temat ministerstwo rolnictwa to zupełnie dwa różne pomysły.

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie warunków przyznawania premii dla młodych rolników o dotacje w wysokości 50 tysięcy złotych będą mogły ubiegać się osoby, które dopiero zamierzają przejąć gospodarstwo.

A to oznacza, że ze wsparcia nie będą mogli skorzystać tacy rolnicy jak Paweł Kowalewski z Cybulic, który przejął gospodarstwo w ubiegłym roku. - No niestety nie będę się mógł ubiegać o premię ponieważ składałem już wniosek o dopłaty bezpośrednie i tym osobom premia już nie przysługuje. – mówi pan Paweł.

Jego zdaniem takie rozwiązanie jest krzywdzące dla tych rolników, którzy przejęli gospodarstwo w czasie gdy nie było już środków z poprzedniego programu. Ministerstwo rolnictwa zapewnia że tak też się stanie. Bo celem programu jest zatrzymanie jak największej liczby młodych i wykształconych rolników na wsi. Dlatego wnioski będą mogli składać zarówno ci którzy dopiero zamierzają przejąć gospodarstwo jaki i ci którzy już je mają.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Będziemy czynili starania, aby w pierwszej kolejności zrobić nabór tych którzy stali się właścicielami gospodarstw w 2006 roku, żeby ich w pierwszej kolejności bardzo szybko rozpatrzyć bo jednak ta data 18 miesięcy od dnia otrzymania będzie obowiązująca.

Kolejna sprawa to wymagania co do wielkości przejmowanego gospodarstwa. Rozporządzenie przewiduje, że nie może być ono mniejsze niż wynosi średnia wojewódzka. I nie ma od tego żadnych wyjątków. Przejęte gospodarstwo musi być powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej, chyba że jest to gospodarstwo przejęte od rodziców i w całości.

Na to jakie ostatecznie będą wymagania w programie dla młodych rolników trzeba będzie poczekać. Wszystko powinno się wyjaśnić zanim program ruszy. A z zapowiedzi resortu rolnictwa wynika, że będzie to dopiero na przełomie roku.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę