aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Minister finansów podtrzymuje prognozę inflacji

22 czerwca 2005
 Minister finansów Mirosław Gronicki podtrzymał prognozę wzrostu PKB w II kwartale tego roku na 3 proc. i w całym 2005 roku na 3,7 proc., mimo słabych danych o produkcji w maju.
 
Jeżeli chodzi o wzrost PKB w tym roku, to na razie trzymamy tak jak jest, czyli 3,7 proc. –  powiedział Gronicki we wtorek dziennikarzom. W II kwartale będzie to ok. 3 proc. –  dodał Gronicki w odpowiedzi na pytanie, czy rewiduje swoje prognozy po majowych danych o produkcji.

Pamiętajmy, że do tej pory nie ruszyły inwestycje. Mamy połączone 3 elementy: dobrze idący eksport, słabo idące inwestycje i stosunkowo słaby popyt konsumpcyjny. Przy dodatkowo jeszcze wyzbywaniu się zapasów, które były w ubiegłym roku zwiększane, takie są powody tego cyklu koniunkturalnego –  powiedział Gronicki. Bazując na tym, co wpływa w formie podatków, nie widzę jednak zagrożenia, jeśli chodzi o popyt. Przedsiębiorstwa produkują mniej, bo chcą się pozbyć zapasów. Dopóki nie zejdziemy z zapasami, będziemy mieli słabą produkcję –  dodał.

Produkcja przemysłowa w maju 2005 roku wzrosła o 0,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,8 proc.

Ekonomiści szacowali wcześniej, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,2 proc. rdr, a prognozowany przedział wzrostu wynosił 1,5-7,0 proc. W ujęciu miesięcznym ekonomiści prognozowali spadek produkcji w maju o 2,1 proc. przy przedziale prognoz od spadku o 4,4 proc. do wzrostu o 0,9 proc.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę