Możliwa niewielka obniżka stóp procentowych

17 maja 2005
Członek RPP Mirosław Pietrewicz spodziewa się, że inflacja w kwietniu spadła do około 3 proc. i w skali całego roku wyniesie 1,5 proc., a sytuacja w sferze realnej i monetarnej pozwoli na niewielką obniżkę stóp procentowych w maju. 

Jeśli chodzi o kwiecień, to należy spodziewać się niższego wskaźnika inflacji niż w marcu, myślę, że nie przekroczy o­n 3 procent rok do roku. W skali roku należy spodziewać się, że będzie to w granicach dolnego przedziału celu, czyli około 1,5 procent –  powiedział w w ubiegłym tygodniu Pietrewicz.

Ekonomiści uważają, że inflacja roczna w kwietniu spadła do 2,9 proc. z 3,4 proc. w marcu. Prognozy kwietniowej inflacji kształtują się między 2,8 a 3,1 proc. rdr. Członek RPP dodał, że zmiana nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne z łagodnego, na co Rada zdecydowała się w kwietniu, nie oznacza zakończenia procesu obniżek stóp. Zdaniem Pietrewicza niewielkiej obniżki można spodziewać się już w maju.

Nastawienie neutralne należy traktować tak, że prawdopodobieństwo zarówno obniżek jak i podwyżek jest takie samo. Moim zdaniem nieuprawnione jest do końca twierdzenie, że skończyły się obniżki. To będzie zależało od tego, jak będzie kształtowała się sytuacja w sferze realnej oraz pieniężnej –  powiedział Pietrewicz. Będziemy wnikliwie analizowali sytuację na majowym posiedzeniu i na tej podstawie podejmiemy decyzję. Ja nie wykluczam możliwości niewielkiej obniżki. Zmienione nastawienie pozwala na taką decyzję –  dodał członek RPP.

Pietrewicz ocenia, że obecne tendencje w sferze realnej nie nastrajają optymistycznie, jeśli chodzi o prognozę wzrostu PKB w tym roku. Szacuje, że w całym roku wzrost PKB wyniesie poniżej 4 proc.

(Wzrost PKB) będzie poniżej 4 proc. Dynamika spożycia jest mała a z inwestycjami nie wiadomo, co będzie, dlatego jestem pesymistą –  powiedział.

Rząd zakłada wzrost na poziomie 5 proc., jednak niedawno minister finansów Mirosław Gronicki zrewidował prognozę do 4-4,5 proc.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę