aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Murowany cyrk

19 maja 2004

Od maja VAT na materiały budowlane podskoczył z 7 do 22 procent. Podobno nie było innego wyjścia: wymogi Unii Europejskiej. Ale zaraz po przystąpieniu do UE miały pojawić się przepisy łagodzące skutki tak drastycznej podwyżki. Części z nich jeszcze nie ma, a te które już są, wprowadzają wiele zamieszania.

Spory zamęt panuje wśród wykonawców budowlanych. Ustawa o podatku od towarów i usług objęła bowiem 22-procentowym VAT materiały budowlane, nadal jednak pozostawiła 7-procentową stawkę na usługi. Jak zatem mają być wystawiane faktury za pracę wraz z materiałem? Zdania są podzielone. - Zamawiając u nas okna wraz montażem, klient zapłaci 22 procent VAT od całości - twierdzą w jednej z bydgoskich firm. W innej deklarują, że wystawią dwie faktury: jedną na usługę z 7-procentowym VAT, drugą - z 22-procentową stawką na materiał. Są i inne sposoby: - Możemy w ogóle nie wystawiać faktury, ale jeżeli mieszka pani w bloku, nie otrzyma zwrotu pieniędzy za okna od spółdzielni...

Ale numer!

Wiedzę na temat wystawiania faktur powinni mieć urzędnicy skarbowi. Ale to tylko teoria. Jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciel Izby Skarbowej z Bydgoszczy stwierdził:"zarówno materiały, jak i montaż będą traktowane jako całość. W takim przypadku, ostatecznie, będzie obowiązywała 7-procentowa stawka". Jednak dziś Izba takiej pewności już nie ma. - Czekamy na interpretację z Ministerstwa Finansów - wyjaśnia jej rzecznik prasowy Maciej Cichański.

Tymczasem resort finansów czeka na odpowiedź z GUS-u. - Wystąpiliśmy tam o nadanie usługom budowlanym odpowiedniego numeru - wyjaśniają w biurze prasowym MF. Dopiero na tej podstawie ministerstwo określi zasady zwrotu różnicy VAT na materiały, wykonawcom, którzy wystawią klientowi fakturę z 7-procentową stawką "na całość". Wiemy, że na decyzję ministra finansów, z zapartym tchem, czekają również jego pracownicy, którzy właśnie wymienili okna...

Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa nie owija w bawełnę:- Ustawa o VAT została napisana niechlujnie i teraz ponosimy tego konsekwencje. Jej przepisy są tak nieprecyzyjne, że nie mogą się w nich połapać zarówno wykonawcy, jak i urzędnicy.

Końca nie widać

Zwrot różnicy pomiędzy wcześniejszą 7-procentową, a obecną 22-procentową stawką obiecano również inwestorom indywidualnym, którzy zamierzają budować dom tzw. systemem gospodarczym. Stosowny projekt ustawy, który był wspólnym dziełem resortów finansów i infrastruktury, powstał jeszcze w ubiegłym roku. Jednak prace nad nim ślimaczyły się. Aby je przyspieszyć, w styczniu zapadła decyzja, że rządowy projekt zostanie lekko zmodyfikowany i zgłoszony jako własny, przez klub SLD. - Ścieżka legislacyjna inicjatywy poselskiej jest bowiem znacznie prostsza i szybsza od rządowej - wyjaśniał poseł Grzegorz Woźny (SLD). Jednocześnie wyraził nadzieję, że ustawa będzie przyjęta jeszcze przed 1 maja.
Tymczasem prace nad korzystnymi dla podatników przepisami nadal są w powijakach. Do laski marszałkowskiej projekt trafił dopiero w połowie marca. Teraz czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę