informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Advertisement

Na co rolnik wydaje kredyt?

15 stycznia 2003

W Polsce subwencjonowane przez państwo kredyty preferencyjne na inwestycje są często wykorzystywane przez rolników niezgodnie z przeznaczeniem.

Średnio ponad jedna trzecia pobranych środków wydawana jest na dobra konsumpcyjne, a każdy rolnik inwestuje w sferę produkcji mniej niż pobiera kredytu na ten cel. Takie wnioski zawiera najnowsze studium Instytutu ds. Badania Rozwoju Rolnictwa w Europie Środkowej i Wschodniej (IAMO) w Halle.

Według naukowców instytutu dopłaty do odsetek kredytów na działalność inwestycyjną w rolnictwie są od 1995 roku istotnym instrumentem polskiej polityki rolnej. W 2000 roku z budżetu rolnego wyasygnowano na ten cel – w przeliczeniu – 234 mln euro. Polski rząd ma nadzieję, że subwencje ułatwią modernizację sektora, konieczną przed wejściem do Unii Europejskiej. Jednak jak podkreślił Martin Petrick z IAMO, przedstawiając raport, kredyty te, znacznie tańsze od komercyjnych, jedynie w części są przeznaczane na cele produkcyjne. Część służy do sfinansowania np. remontu budynku mieszkalnego, czy kupna samochodu osobowego. 

Tylko co drugi kredytobiorca inwestuje rzeczywiście całą sumę kredytu w poprawę potencjału produkcyjnego swojego gospodarstwa np. w zakup maszyn lub gruntów. Według Petricka instrument dopłaty do odsetek powinien zostać zachowany, wskazane jest jednak dokładniejsze zdefiniowanie celów, na które przyznawane są pożyczki oraz staranniejsza kontrola poszczególnych kredytobiorców. 

Doświadczenia z innych krajów UE np. Niemiec pokazują, że tego rodzaju programy wsparcia są często gospodarczo nieefektywne, a przy ich konstruowaniu z reguły większą rolę odgrywają aspekty polityczne niż  ekonomiczne. 

Instytut z Halle zbadał we współpracy z naukowcami z uczelni rolniczych w Szczecinie i Krakowie wykorzystanie środków z państwowych programów pomocy dla rolnictwa w latach 1997-1999. Studium bazujące na badaniach wyrywkowych w gospodarstwach rolnych w kilku polskich regionach, było częścią projektu badawczego na temat systemu kredytów rolnych w Polsce.


POWIĄZANE

12 kwietnia 2019 r. do Biura KRIR wpłynęła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

W celu ułatwienia posiadaczom zwierząt wypełnienia obowiązku posiadania planu na...

Do końca tego roku Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 200 mln zł na finansowan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę