aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Największy bank inwestycyjny chce zdobyć Polskę

8 marca 2005

Merrill Lynch, największy bank inwestycyjny świata, w kwietniu wprowadzi na polski rynek pierwszy własny fundusz inwestycyjny, a do końca 2005 roku zamierza zaoferować kolejne produkty, w tym otwarte fundusze inwestycyjne.

Merrill Lynch będzie oferował swoje produkty w Polsce za pośrednictwem Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej (WGI). Prezes WGI-Financial Barbara Łukasiak poinformowała PAP, że jako pierwszy oferowany będzie fundusz zamknięty Protected Global Index Fund. Subskrypcja na tytuły uczestnictwa funduszu potrwa do 8 kwietnia.

Fundusz należy do grupy bezpiecznych i będzie inwestował w amerykański S&P 500, europejski Dow Jones Euro Stoxx 50 oraz japoński Nikkei 225. Okres inwestycji wynosi 4 lata i 9 miesięcy, począwszy od 25 kwietnia 2005 roku. W dniu rozliczenia inwestor otrzyma kwotę obliczoną na podstawie udziału we wzroście globalnego koszyka indeksów, który według prognoz powinien wynieść 50-90 proc. Zwrot z inwestycji będzie powiększony o dywidendę, która ma wynieść 6-9 proc. pierwotnej ceny subskrypcji.

Łukasiak poinformowała, że WGI prowadzi zaawansowane rozmowy z Merrill Lynch na temat wprowadzenia na polski rynek kolejnych wspólnych produktów finansowych.

Oprócz funduszu zamkniętego, z którym startujemy od kwietnia, zamierzamy wprowadzić na polski rynek wspólnie z Merrill Lynchem kolejne produkty finansowe –  powiedziała PAP Łukasiak. Będą to produkty »szyte na miarę« dla osób mających duże nadwyżki finansowe, czyli specjalnie stworzony niestandardowy produkt dla wyselekcjonowanych klientów indywidualnych. Nie jest to jednorazowa współpraca, ale początek dalszych wspólnych projektów –  dodała.

Jeszcze w tym roku Merrill Lynch zamierza zaoferować polskim inwestorom fundusze otwarte. Merrill Lynch wprowadzi na polski rynek poprzez WGI-Financial, także fundusze otwarte amerykańskich i europejskich instytucji finansowych –  powiedziała Łukasiak.

Merrill Lynch, obok Wachovii, jest największym partnerem finansowym WGI; jak poinformowała prezes Łukasiak, WGI nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z Wachovią w sprawie rozpoczęcia podobnych projektów.

Wachovia jest naszym dużym partnerem, jednak nie prowadzimy na razie rozmów z Wachovią co do oferowania wspólnych produktów finansowych na polskim rynku. Wachovia ma bardzo wysokie progi inwestycyjne, co mogłoby znacznie utrudnić znalezienie klientów na produkt finansowy stworzony wspólnie z tym partnerem –  wyjaśniła prezes. Merrill Lynch podszedł do polskiego rynku w sposób bardziej elastyczny. Uwzględnił specyfikę naszego rynku i ustalił niższe progi inwestycyjne –  dodała.

Minimalny próg inwestycyjny dla Protected Global Index Fund wynosi 5 tys. zł. Dotychczas dla wszystkich funduszy Merrill Lyncha na świecie było to 50 tys. zł.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę