Nawozy w trybunale

26 września 2005

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował nowelizację ustawy o nawozach i nawożeniu. Zdaniem sędziów posłowie słusznie walczą o ochronę środowiska, ale metodami, których nie można zaakceptować.

Ustawę do Trybunału Konstytucyjnego skierował prezydent kwestionując pomysły parlamentarzystów, którzy chcieli ograniczyć działalność przemysłowych ferm tuczu świń. Po 5 godzinach przesłuchań i obrad sędziowie nie zostawili na posłach suchej nitki.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis który nakazywał firmom prowadzącym przemysłowy tucz trzody chlewnej zakrycie sztywnymi płytami zbiorników i laguny z gnojownicą. Zdaniem sędziów intencja - jaką była chęć ochrony środowiska naturalnego - była słuszna. Ale danie przedsiębiorcom zaledwie miesiąca na tak olbrzymie inwestycje - nie dopuszczalne.

Trybunał podzielił wątpliwości przedsiębiorców. Co nie oznacza, że zwolnił ich z obowiązku bezpiecznego przechowywania gnojówki. Takie rozstrzygnięcie nie do końca podoba się ekologom. Ich zdaniem problem polega właśnie na tym, że egzekucja prawa ochrony środowiska w Polsce kuleje.

Trybunał zakwestionował także uchwalony przez Sejm przepis zgodnie, z którym nawet najmniejsze przekroczenie planu nawożenia zmuszałaby inspektorów ochrony środowiska do zamknięcia firm prowadzących fermy trzody chlewnej.


POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę