BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Notyfikacja w drodze

22 grudnia 2015
Ustawa weszła w życie, ale co z tego. Rolnicy wciąż nie mogą kupować nowych atrakcyjniejszych polis ubezpieczeniowych z dopłatą państwa. Dlaczego? Po pierwsze firmy nie przygotowały jeszcze swoich ofert, po drugie, wciąż nie ma zgody Komisji Europejskiej na takie przepisy.

Nowa ustawa o ubezpieczeniach rolniczych jest dla rolników korzystniejsza niż dotychczasowe przepisy. Gospodarz musi ubezpieczyć się tylko od jednego, a nie jak było do tej pory, aż od 5 możliwości wystąpienia ryzyk.

Państwo dopłaca więcej do polisy, a firmy muszą ją uruchomić od niższego poziomu strat. To ważne, bo już niedługo rolnicy będą mieli obowiązek ubezpieczenia połowy swoich upraw oraz zwierząt. Ale nowych polis nie ma co jeszcze szukać.

Taka ustawa, aby mogła wejść w życie musi zostać notyfikowana przez Brukselę. Bez jej zgody nie będzie można sprzedawać polis na nowych zasadach.

Resort rolnictwa zapewnia jednak, że z notyfikacją nie będzie problemu. Czekamy już tylko na akredytację Brukseli. Ale nie ma obaw, że sprzedaż nowych polis z dopłatą państwa będzie opóźniona. Na ten cel w budżecie państwa jest przewidzianych 220 milionów złotych.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę