dnikukurydzy_210818

Nowelizacja ustawy o rynku mleka

29 grudnia 2005

Zwrot pobieranych zaliczek w tytułu przekroczenia kwot mlecznych oraz ustalenie preferencji w zakresie ubiegania się o przyznanie dodatkowego limitu produkcji mleka z rezerwy krajowej przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o rynku mleka.

W środę komisja ustawodawcza postanowiła przekazać projekt do marszałka Sejmu.

Jak wyjaśnił PAP przewodniczący komisji rolnictwa Wojciech Mojzesowicz (PiS), pod projektem podpisali się posłowie z różnych opcji politycznych. Dodał, że marszałek prawdopodobnie skieruje projekt do I czytania w komisji rolnictwa. Prace nad tym projektem rozpoczną się w pierwszym tygodniu po Nowym Roku.

Mojzesowicz zaznaczył, że w projekcie nie znalazł się zapis, który znosiłby regionalny podział kwot mlecznych. Kwestia ta budzi najwięcej zastrzeżeń, gdyż w niektórych regionach brakuje kwot, zaś w innych są one niewykorzystywane.

Z problemem braku limitów produkcyjnych borykają się rolnicy np. z woj. podlaskiego. Tam producenci mleka płacą zaliczki na poczet kar za przekroczenie kwoty, zaś np. w woj. podkarpackim kwoty mleczne nie są wykorzystane.

Zdaniem Mojzesowicza, kwestia ta będzie przedmiotem największych dyskusji podczas nowelizacji ustawy. Poseł nie wykluczył, że zapis o zniesieniu limitów regionalnych zostanie zgłoszony podczas prac nad ustawą.

Według szacunków Agencji Rynku Rolnego, już w tym roku kwotowym (kończy się 30 marca 2006 r.) nastąpi przekroczenie limitu produkcji mleka przyznanego Polsce w Traktacie Akcesyjnym o ok. 500 tys. ton. Za przekroczenie tej kwoty grożą kary w wysokości ok. 1,2 zł/l wyprodukowanego mleka ponad limit.

W opinii prezesa ARR Romana Wenerskiego zniesienie regionalizacji umożliwiłoby bardziej racjonalne wykorzystanie limitów. Rolnicy którzy rezygnują z produkcji mleka, mogliby kwoty sprzedawać rolnikom w innych województwach, w których mleczarstwo się rozwija.

Z drugiej jednak strony, jak podkreślają przeciwnicy takiego rozwiązania, zniesienie podziału limitu na regiony spowoduje praktycznie likwidację mleczarstwa w niektórych województwach.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę