Od 1 maja wzrośnie akcyza na autogaz

27 kwietnia 2004

Ministerstwo Finansów pod koniec maja przeanalizuje skutki pozostawienia bez zmian stawek akcyzy na piwo, wino i wyroby spirytusowe i na podstawie sygnałów z rynku podejmie decyzję o ewentualnych dalszych zmianach wysokości podatku.

Poinformował PAP Edmund Cichowski, dyrektor departamentu podatku akcyzowego MF. Stawki na piwo, wino i wyroby spirytusowe pozostały bez zmian, ale w końcu maja na bazie pierwszych sygnałów zebranych od zainteresowanych i od naszych służb dokonamy analizy i będzie decyzja w tej sprawie –  powiedział Cichowski.

Od 1 maja wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie stawek akcyzy, jakie mają obowiązywać po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Rozporządzenie, które niebawem zostanie opublikowane, zakłada utrzymanie dotychczas obowiązujących stawek na alkohole. Najwięcej protestów wzbudziło pozostawienie stawki na piwo, która wynosi 6,86 zł za hektolitr na każdy stopień plato wyrobu. To najwyższa stawka, jaką dopuszcza nowa ustawa o akcyzie.

Nasza decyzja (pod koniec maja) na pewno nie pogorszy sytuacji, może ją za to poprawić –  powiedział Cichowski. Rozporządzenie wprowadza podwyżkę procentowej części akcyzy na papierosy. Od 1 maja będzie ona wynosić 26,67 proc. ceny detalicznej wobec 25 proc. obecnie. Stawka kwotowa nie zmieni się i nadal będzie wynosiła 64 zł za 1 tys. sztuk.

Zmieni się także stawka na tytoń do palenia. Zgodnie z nowymi przepisami wyniesie ona 42 zł za każdy kilogram plus 17,5 proc. maksymalnej ceny detalicznej w przypadku ciętego tytoniu do ręcznego sporządzania papierosów. Podatek na inne rodzaje tytoniu wyniesie 50 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Według obowiązujących jeszcze przepisów, od tytoniu był pobierany tylko jeden typ akcyzy, a jej stawka wynosiła 65 proc. ceny.

Stawka procentowa akcyzy na papierosy musiała się zmienić. Mamy trudną ścieżkę dojścia do stawek unijnych. To jest rozłożone na kilka lat, do 2008 roku. Do tego czasu mamy okres przejściowy. W ślad za tym podwyższyliśmy stawkę na tytoń do palenia. Coraz więcej palaczy przechodzi na tytoń, który dotychczas był bardzo nisko opodatkowany –  powiedział Cichowski.

Nowe rozporządzenie o stawkach zmienia wysokość podatku akcyzowego od autogazu. Akcyza ma w tym przypadku wzrosnąć do 630 zł za tonę zamiast obecnie obowiązujących 455 zł za tonę.Ministerstwo Finansów obniżyło za to stawkę akcyzy na kosmetyki. Po wejściu w życie rozporządzenia będzie ona wynosiła 10 proc. Obowiązująca do tej pory stawka wynosiła 20 proc.


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę