Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Od lipca droższa energia elektryczna

21 maja 2003

Od lipca energia elektryczna zdrożeje nie więcej niż 4%, a połowa zakładów energetycznych może mieć zatwierdzoną taryfę kilkuletnią – poinformował dyrektor w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE), Tomasz Kowalak.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem energia dla poszczególnych grup odbiorców nie może podrożeć więcej niż o trzy punkty ponad inflację średnioroczną. Poziom wzrostu będzie na pewno przekraczał 2%, przypuszczam, że przekroczy 3%, nie sądzę jednak, że przekroczy 4% – powiedział Kowalak. 

Spółki dystrybucyjne co roku składają do URE wnioski taryfowe. Każda zmiana taryfy musi być bowiem zatwierdzona przez prezesa urzędu. W taryfach tych zawarte są rodzaje oraz wysokość opłat stosowanych przez zakłady energetyczne w rozliczeniach z klientami (między innymi za zużytą energię elektryczną, abonament, usługi przesyłowe, przyłączenie do sieci). Nowe taryfy zostaną zatwierdzone przez URE 16 czerwca, a zaczną obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku.

Kowalak poinformował. że w tym roku spółki dystrybucyjne są bardziej zainteresowane taryfami wieloletnimi. Spodziewam się, że w tym roku połowa spółek dystrybucyjnych, z pierwotnie 33 istniejących, przejdzie na taryfę wieloletnią – trzyletnią – powiedział Kowalak. Poinformował też, że taryfę wieloletnią chce mieć między innymi Enea, czyli grupa pięciu spółek dystrybucyjnych z zachodniej Polski: Energetyka Poznańska SA, Energetyka Szczecińska SA, Zakład Energetyczny Gorzów SA, Zakład Energetyczny Bydgoszcz SA oraz Zielonogórskie Zakłady Elektroenergetyczne SA. Na pewno też wszystkie spółki z grupy G-8 będą chciały takiej taryfy, co wynika z ich strategii prywatyzacyjnej – dodał Kowalak.

W ubiegłym roku prezes URE po raz pierwszy zaproponował spółkom dystrybucyjnym możliwość taryfikacji wieloletniej. Wówczas tylko czterem zakładom zatwierdzono takie taryfy. Nowy wniosek taryfowy złożyły także Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE). We wniosku tym określono między innymi stawki opłat za usługi przesyłowe świadczone przez PSE. Taryfa PSE jest wyznacznikiem przy opracowywaniu taryf zakładów dystrybucyjnych, a w chwili obecnej jest już uzgodniona z URE.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę