dnikukurydzy_210818

Od marca wyższe renty strukturalne

1 marca 2006

Od 1 marca br. wysokość najniższej renty strukturalnej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzrośnie z 1 181,42 zł do 1 254,67 zł. Beneficjenci rent strukturalnych są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pobierania renty.

Zmiana wysokości renty strukturalnej wynika z waloryzacji najniższego świadczenia emerytalnego z 562,58 zł do 597,46 zł (zgodnie z decyzją Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o waloryzacji świadczeń emerytalno–rentowych). Według obowiązujących przepisów, wysokość renty strukturalnej płaconej przez ARiMR wynosi od 210 do 440 proc. najniższej emerytury. W związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych renty strukturalne zostaną przeliczone według nowych wskaźników.

Osoby pobierające z Agencji rentę strukturalną są zwolnione z płacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Beneficjenci nie wykazują dochodów zwolnionych z opodatkowania w rozliczeniach rocznych, a na Agencji nie ciąży obowiązek wystawiania Informacji PIT-11/8B.

Wypłaty rent strukturalnych realizowane są na podstawie przepisów ustawy z 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Renty strukturalne finansowane są z dwóch źródeł – w 80 proc. z Sekcji Gwarancji EFOiGR oraz w 20 proc. z budżetu państwa. Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, renty strukturalne podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie dwóch przepisów:
- w części finansowanej ze środków unijnych – art. 21 ust. 1 pkt 46
- w części finansowanej ze środków krajowych – art. 21 ust. 1 pkt 47c.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę