Od marca wyższe renty strukturalne

1 marca 2006

Od 1 marca br. wysokość najniższej renty strukturalnej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzrośnie z 1 181,42 zł do 1 254,67 zł. Beneficjenci rent strukturalnych są zwolnieni z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pobierania renty.

Zmiana wysokości renty strukturalnej wynika z waloryzacji najniższego świadczenia emerytalnego z 562,58 zł do 597,46 zł (zgodnie z decyzją Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o waloryzacji świadczeń emerytalno–rentowych). Według obowiązujących przepisów, wysokość renty strukturalnej płaconej przez ARiMR wynosi od 210 do 440 proc. najniższej emerytury. W związku z waloryzacją świadczeń emerytalnych renty strukturalne zostaną przeliczone według nowych wskaźników.

Osoby pobierające z Agencji rentę strukturalną są zwolnione z płacenia z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Beneficjenci nie wykazują dochodów zwolnionych z opodatkowania w rozliczeniach rocznych, a na Agencji nie ciąży obowiązek wystawiania Informacji PIT-11/8B.

Wypłaty rent strukturalnych realizowane są na podstawie przepisów ustawy z 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Renty strukturalne finansowane są z dwóch źródeł – w 80 proc. z Sekcji Gwarancji EFOiGR oraz w 20 proc. z budżetu państwa. Zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, renty strukturalne podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie dwóch przepisów:
- w części finansowanej ze środków unijnych – art. 21 ust. 1 pkt 46
- w części finansowanej ze środków krajowych – art. 21 ust. 1 pkt 47c.


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę