EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Oddłużanie rolników

19 czerwca 2007
Po wakacjach ma być gotowy rządowy program oddłużenia rolników, którzy na początku lat 90 popadali w pułapkę kredytową. Sprawa dotyczy 800 osób zadłużonych na 65 milionów złotych.

Gdy na początku lat 90 gwałtownie wzrosło oprocentowanie kredytów bankowych nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników wpadło w pułapkę zadłużeniową. Pomysłem na rozwiązanie problemu miało być powstanie Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa, który wykupywał z banków rolnicze długi, i odzyskiwał należności od rolników na korzystniejszych dla nich zasadach.

Szybko się jednak okazało, że i to nie pomaga, gdyż rolnicy nowych preferencyjnych kredytów też nie spłacają. Cztery lata temu podjęto więc decyzję o umarzaniu pożyczek. Ponad dwóm tysiącom osób darowano ponad 150 milionów złotych. Teraz tego nie można już robić, gdyż byłaby to niedozwolona przez Brukselę pomoc publiczna.

Leszek Droździel – wiceprezes ARiMR: – Trwają prace w resorcie rolnictwa, które mają wskazać kierunek rozwiązania tego problemu w najbliższych miesiącach.

Mówiąc krótko resort rolnictwa musi opracować program oddłużenia pozostałych 800 rolników i zgłosić go do Komisji Europejskiej. Bez jej zgody umorzenie 65 milionów kredytów nie będzie możliwe.POWIĄZANE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów...

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę