aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ofiary oszczędności

17 lutego 2009
Aż o 190 milionów złotych zostanie uszczuplony budżet Agencji Restrukturyzacji w wyniku rządowego planu oszczędności. Ucierpią także prawie wszystkie rządowe agencje i inspekcje. Opozycja kwestionuje legalność cięć finansowych bez nowelizacji budżetu państwa.

W ostatnich tygodniach szefostwo resortu rolnictwa do znudzenia przypominało, że wielkie rządowe szukanie oszczędności nie dotknie bezpośrednio rolników.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – "Te ograniczenia, te oszczędności nie mają żadnego wpływu na realizowaną politykę rolną wobec rolników, wobec przedsiębiorców z obszarów przetwórstwa rolno-spożywczego."

W piątek w Sejmie minister rolnictwa przedstawił szczegóły wartego 230 milionów złotych planu oszczędności. Opozycja od razu zakwestionowała jego legalność.

Stanisław Stec, poseł Lewicy - "Prezydent niedawno podpisał budżet na rok 2009 i sumy zawarte w tym budżecie są obowiązujące, chyba, że rząd wystąpi z wnioskiem o jego aktualizację."

Największą ofiarą oszczędności okazała się Agencja Restrukturyzacji, która nie dostanie 13% zaplanowanych środków, czyli ponad 190 milionów złotych. Te informacje wzbudziły zaniepokojenie.

Henryk Kowalczyk, poseł PIS - "Czyli równie dobrze, może to być i oszczędność na kredytach preferencyjnych i równie dobrze na wydatkach na pracowników."

Szczegóły oszczędności w Agencji Restrukturyzacji nie są jeszcze znane. Prawdopodobnie części pieniędzy Agencja nie będzie potrzebować, gdyż dzięki obniżce stóp procentowych zmniejszy się dotacja do kredytów preferencyjnych. Pozostałe oszczędności obejmą miedzy innymi dopłaty do postępu biologicznego i ochrony roślin. Obcięto wydatki na Centralną Bibliotekę Rolniczą, polskie organizacje działające w COPA-COGECA, system zbierania danych FADN oraz funkcjonowanie laboratoriów referencyjnych. Ponad milion złotych straci ODR w Brwinowie. Czy to koniec cięć? Na to pytanie odpowiemy dopiero w połowie roku.POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę