aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ostatni dzwonek na wymianę walut

13 grudnia 2002

Tylko do 31 grudnia 2002 roku będą wymieniane na euro –  w oddziałach NBP i bankach komercyjnych – waluty narodowe wycofane w krajach należących do Unii Gospodarczej i Walutowej UE.

Marki niemieckie i fińskie, franki francuskie, belgijskie i luksemburskie, greckie drachmy, hiszpańskie pesety, holenderskie guldeny, funty irlandzkie, włoskie liry i portugalskie eskudo będą wymieniane na euro w oddziałach Narodowego Banku Polskiego i większości banków komercyjnych, które prowadzą działalność dewizową.

W przyszłym roku wycofane waluty będzie można wymienić tylko w bankach centralnych krajów właściwych dla danej waluty. Jak wynika z przeprowadzonej w październiku ankiety, jeszcze 2,7% Polaków posiada gotówkę w wycofanych walutach. Od czasu wprowadzenia euro, Polacy wymienili w bankach gotówkę o łącznej wartości 30 milionów euro. Siedemdziesiąt procent transakcji miało miejsce w dwóch pierwszych miesiącach roku. 

Waluty są wymieniane na euro według kursu walut narodowych NBP obowiązującego na przełomie 2001/2002, czyli w czasie wprowadzania euro. Wymieniać można pieniądze o dowolnych nominałach – zarówno bilon, jak i banknoty. Przy tej wymianie banki pobierają prowizje. Największe przy wymianie bilonu – NBP 50%, banki komercyjne nawet do 90%. Za banknoty NBP pobiera prowizję w wysokości 2%, przy czym minimalna wynosi 2 złote.

Najwięcej starych walut wymieniły banki w województwie mazowieckim, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. W styczniu tego roku NBP zorganizował zbiórkę bilonu wycofanych walut na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano wtedy 60 ton monet o wartości 1,8 mln euro.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę